banner200
banner222
16 Nisan 2016 Cumartesi 10:04
Kamyonlar yurttaşlardan habersiz ‘hafriyat’ taşıyor
banner188
banner213
banner230

SEBAHAT KARAKOYUN
sebahatkarakoyun@birgun.net

CHP heyetinin Diyarbakır’daki incelemelerinde ana gündem maddesini dokunulmazlıklarla ilgili anayasa değişikliği ve Sur’u imar bahanesiyle çıkarılan kamulaştırma kararı oluşturdu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ve milletvekilleri Murat Emir, Necati Yılmaz, Gülay Yedekçi ve Didem Engin ile YDK üyesi Saniye Barut’tan oluşan Diyarbakır Heyeti, kent merkezi ve bazı ilçelerde incelemelerde bulundu. Heyet üyeleri kentteki esnaf, STK temsilcileri ve yurttaşlarla görüşmenin yanı sıra Sur’da muhtarlarla da bir araya geldiler.

‘CHP ayağına kurşun sıkmasın’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, yaptıkları ziyarete ilişkin bir rapor hazırlayarak genel merkeze sunacaklarını belirterek, yurttaşların dokunulmazlık tartışmasına dair şikayetleriyle ilgili şunları söyledi: “Konuştuğumuz herkes dokunulmazlıklar konusunun yeni biri kırılma noktası olacağı endişesini dile getirdi. ‘Bu bir AKP tuzağı’ diyorlar ve TBMM’deki anayasa değişikliği sürecinde bu gerçeğin gözardı edilmemesini istiyorlar. Bu düzenleme yapılırsa HDP milletvekillerini bekleyen tehlikeye dikkat çekerken, bize de ‘CHP’nin anayasa değişikliğine destek vermesi kendi ayağına kurşun sıkmak olur’ uyarısında bulunuyorlar.”

Ağbaba, “Sur’da yurttaşlar evlerine dönemedikleri gibi orada neler olup bittiğini, evlerinin, eşyalarının ne durumda olduğunu bilmiyorlar” diyerek ilçedeki duruma dair izlenimlerini de anlatırken, “Sur’daki sır perdesi bir an önce aydınlanmalı diyorlar. Acele kamulaştırma yasasının yürürlüğe girmesinin ardından yaşanacaklar konusunda derin kaygıları var” ifadelerini kullandı.

Heyette bulunan Ankara Milletvekili Necati Yılmaz ile İstanbul Milletvekili Gülay Yedekçi de Diyarbakır izlenimlerini BirGün’e şöyle anlattılar:

‘Yargıya güven yok’

Necati Yılmaz (Ankara Milletvekili): “Bölge halkının dokunulmazlıklar konusunda bir hassasiyeti var. ‘Seçtiğimiz vekiller parlamentoda görev yapmaya devam etsin’ diyorlar. Yargıya güvenleri yok. CHP’nin dokunulmazlıklarla ilgili anayasa değişikliğine destek vermesinin sıkıntı yaratacağını belirtiyorlar.

Sur’da çatışmalar sona ermesine rağmen günlerdir evlerine girememekten, günlük yaşamlarını sürdürmek için gerekli olan en temel ihtiyaçlarını bile alamadıklarından şikayetçiler. ‘Evlerimiz, eşyalarımız ne durumda bilmiyoruz’ diyorlar. Sur’dan art arda çıkan kamyonların hafriyat taşıdığını, ne yapıldığından, nasıl bir çalışma yürütüldüğünden haberdar olmadıklarını söylüyorlar. Burada yürütülen çalışmaların kamuoyunun denetimine açılmasında ısrarlılar.”

‘Halk Sur’dan ayrılmak istemiyor’

Gülay Yedekçi (İstanbul Milletvekili): “Halk bir çözüm bekliyor. İnsanların ciddi bir geçim sıkıntısı da oluşmuş. Yaşananlardan dolayı bir psikolojik travma söz konusu. Çocuklar okullarından olmuşlar, anne babalar hem çocukları hem kendileriyle ilgili yaşam endişesi içindeler. Kısmen yardımlar yapılmış ancak bunlar yeterli değil. Buradaki halk daha çok desteklenmeli. Sur için çıkarılan acele kamulaştırma kararı nedeniyle herkes kaygılı. Evlerinin ellerinden alınacağı endişesi yaşıyorlar. Çatışmalar nedeniyle kentin kendine özgü kimliğini yansıtan tarihi ve kültürel doku büyük oranda zarar görmüş. Sur halkı buradan ayrılmak istemiyor.”

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 16.04.2016 10:04
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol