banner200
banner235
banner225
03 Haziran 2016 Cuma 09:03
Kamu-Sen’den gelir araştırması: Emekçiler 12 yılda yüzde 12
banner188
banner213
banner230

Türkiye Kamu-Sen Ar-Ge Merkezinin yaptığı araştırmalara göre memurların ihtiyaçları için yaptığı aylık harcama tutarı aynı süre içerisinde açıklanan resmi enflasyonun yüzde 11,9 üzerinde gerçekleşti. Araştırmada 2002 yılı temel alındığında 2015 yılı sonuna kadar enflasyondaki artış yüzde 206,5 olarak gerçekleşirken, bir ailenin asgari düzeyde ihtiyaçlarını karşılaması için yapmak zorunda olduğu harcamalar yüzde 243,1 oranında zamlandı. Böylece harcamalar enflasyonun üzerinde bir artış göstermiş oldu. Bunun sebebini ise enflasyon sepetindeki ürünlerin pek çoğunun yurttaşlar tarafından düzenli olarak tüketilen mal ve hizmetleri kapsamamasından kaynaklandı. Buna göre, 2002 yılı (100) başlangıç olarak kabul edildiğinde memurların reel geçinme endeksinin 88,1’e düştüğü görüldü.

TATİL, EĞLENCE DEĞİL

2015 yılına kadar geçen süre zarfında memurların kendileri ve aileleri için yapmak zorunda olduğu harcamalar, enflasyonun üzerinde zamlanırken, kamu emekçileri de zorunlu harcamaları için 2002 yılına göre maaşlarından yüzde 11,9 daha fazla pay ayırmak zorunda kaldı. Araştırmada ailenin zorunlu harcama kalemi olarak gıda, ısınma, kira, ulaşım, sağlık, haberleşme, çevre ve su, ev eşyası, temizlik, giyim, eğitim ve spor harcamaları dikkate alınırken, her ailenin mutlak kullandığı internet ücreti, araç bakım ve yakıt giderleri ile tatil, eğlence ve acil ihtiyaçlar gibi harcamaları araştırmaya dahil edilmedi. Bu kalemlerin de dahil edilmesi durumunda farkın çok daha açılacağı ifade edildi.

ÜLKE GERÇEKLERİ HESABA KATILMALI

Araştırmaya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Genel Başkan İsmail Koncuk, kamu emekçilerinin hayatlarını borçlanma yoluyla idame ettiklerini belirtti. Koncuk, “Memur maaşları belirlenirken hem gerçekleşen enflasyon hem de hedeflenen enflasyon rakamlarının dikkate alınması doğru bir yaklaşım değildir. Maaş artışlarının asgari geçim harcamaları büyüme, enflasyon ve refah payı dikkate alınarak belirlenmesi bir zorunluluktur. Nitekim yaptığımız bilimsel çalışmalarda bu unsurların dikkate alınmaması nedeniyle memur maaşlarının gerek harcama kalemleri karşısında gerekse ekonomik gerçekleşmeler karşısında sürekli gerilediğini görmekteyiz. Her ne kadar memur maaşları son 14 yılda cari olarak artmış gibi görünse de vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılama noktasında reel olarak azaldığı ve memurlarımızın borçlanma yoluyla hayatlarını ipotek altına alarak yaşadıkları gerçeği ile karşılaşıyoruz” dedi.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 03.06.2016 09:03
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol