banner200
banner235
banner225
19 Nisan 2016 Salı 13:03
Kamu Denetçiliği Kurumu'ndan elektrik faturaları için TRT
banner188
banner213
banner230

Kamu Denetçiliği Kurumu, elektrik tüketicilerinden tahsil edilen Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) katkı payına ilişkin iptal ve iade talebini, kurumun ticari amaç gütmeyen programlar da yaptığını iddia ederek reddetti. Ticari amaç gütmeyen programlara örnek olarak ise bir dizi film gösterildi.

Bazı mahkeme kararları ise kayıp kaçak bedeli üzerinden alınan TRT payının tüketicilere iade edilmesi gerektiğine hükmediyor.

TRT giderlerinin karşılanması amacıyla, elektrik tüketicilerinden tahsil edilen katkı payının alınmasına rızası olmadığını belirten bir yurttaş, Kamu Denetçiliği Kurumuna başvurdu. Yurttaş, söz konusu katkı payının iptalini ve iadesini talep etti.

Başvuruyu inceleyen Kamu Denetçiliği Kurumu, TRT’nin çok geniş ulusal ve uluslararası insan topluluklarına hitap eden yayınlar yaptığını iddia etti. Örnek gösterdiği bazı programlarda ticari amaç güdülmediğini de öne süren Kamu Denetçiliği Kurumu, nihai kullanıcıya gönderilen faturalarda aylık ne kadar TRT payı ödeneceğinin belirtildiği, bu şekilde de aleniyetin sağlandığına belirterek, idarenin işlemlerinde herhangi bir hukuka aykırılık tespit edilemediğine hükmedip başvuruyu reddetti.

PROGRAMLAR ÖRNEK GÖSTERİLDİ

Uluslararası uygulamalarda kamu yayıncılığının finansman modeli olarak genelde reklam dışında kanunla garanti altına alınmış modellerin benimsendiği ve uygulandığının tespit edildiğine değinen Kamu Denetçiliği Kurumu, kamu hizmeti yayıncılığının finansmanın hiçbir ülkede tek kaynağa dayandırılmadığını, çoğunlukla karma bir finansman modelinin uygulandığını iddia etti.
Kamu yayıncılığı yapan kuruluşların, özel sektörden farklı olarak, ticari anlamda bir getirisi olmayan ancak toplumsal kültürün korunması ve oluşmasını amaçlayan yayınları da yaptığını ifade eden Kamu Denetçiliği Kurumu, TRT'de yayınlanan bazı programları örnek gösterdi.

DİZİ, TİCARİ AMAÇ GÜTMEYEN PROGRAM OLARAK GÖSTERİLDİ

Kurumun ticari amaç gütmeyen programlara gösterdiği örnek ise bir dizi film oldu. Kamu Denetçiliği Kurumu, TRT 1 ekranlarında yayınlanan "Böyle Bitmesin" isimli dizinin, boşanma noktasına gelmiş çiftlere aile olmayı ve sevgiyi mizahi bir dille hatırlattığını iddia etti.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 19.04.2016 13:03
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol