banner200
banner222
28 Eylül 2016 Çarşamba 10:45
Kamu arazileri kamu yararına kullanılsın
banner188
banner213
banner230

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, şu anda 4 dev gökdelenin yükseldiği eski arazinin hemen yanı başında bulunan Göztepe Özgürlük Parkı’na Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonu (OMGİ) kurulması için Kadıköy Belediyesi'nden görüş istedi. Meteoroloji’nin görüş talebine cevap veren Kadıköy Belediyesi Başkanı Aykurt Nuhoğlu, kamu arazilerinin kamu yararı için kullanılması gerektiğine vurgu yaptı.

Proje mahkemelik olmuştu

Kadıköy Göztepe’de bulunan Meteoroloji Bölge Müdürlüğü arazisi 2004 yılında kat karşılığında ihaleye çıkmış, ihaleyi kazanan Taşyapı firması bu arsaya Kadıköy manzaralı 45’er katlı 4 kule inşa etmişti. Kadıköy Belediyesi ve Mimarlar Odası tarafından yargıya taşınan proje için 2008 yılında yürütmeyi durdurma kararı çıkmış, yürütmeyi durdurma kararının iptalinin ardından inşaatlar tamamlanmıştı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü, şu anda 4 kulenin yükseldiği alanın hemen yanında bulunan Göztepe Özgürlük Parkı içerisine Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonu (OMGİ) yapılması için Kadıköy Belediye Başkanlığı’na görüş sordu. Kurulacak istasyonla rüzgâr hızı ve yönü, hava sıcaklığı, nem, güneşlenme, yağış ve basınç gibi veriler ölçülecek.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü yazısında, Kadıköy bölgesinde Rıhtımda bulunan arıtma tesisi içinde ve Göztepe’deki Marmara üniversitesi kampüsünde olmak üzere 2 adet ölçüm istasyonu olduğunu, ancak Kadıköy Göztepe istasyonunun bulunduğu yerde inşaat çalışması yapılacağından üniversite yönetimi tarafından istasyonun yerinin değiştirilmesinin talep edildiğini aktardı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü yeni istasyon için “Göztepe Özgürlük parkı içerisine kısmen kurulum için uygun alan koşulları olduğu” tespitinde bulundu.

Kurulacak istasyonla yapılacak ölçümler GSM şebekesi üzerinden data halinde gönderilecek. Meteoroloji Genel Müdürlüğü yazısında, verilerin ölçülmesi ve aktarılması esnasında, insan sağlığı üzerine tartışmalara yol açan yüksek frekans üreten anten, telsiz, uydu haberleşmesi gibi cihazların kullanılmayacağı vurguladı.

Öte yandan proje kapsamında bina, kule gibi statik yapıların oluşturulamayacağının da altını çizdi. İstasyon için 3x3 metre ebatlarında, 1.20-1.50 metre yüksekliğinde bir alan kullanılacağı belirtildi.

Kamu arazileri kamu için kullanılmalı

Konuyla ilgili değerlendirme yapan Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, kamu arazilerinin kamu yararı için kullanılması gerektiğine vurgu yaparak “Kamu arazilerinin, özellikle de metropollerde kesinlikle kamu ihtiyaçları doğrultusunda kullanılması gerekiyor. İstanbul’da 15 milyonun insanın ihtiyacını düşündüğümüzde o kadar çok şeye ihtiyacımız var ki. Yapılan binalarla koca bir kütle bir mahallenin rüzgârını kesiyor. Yarım derece bile ısı farkı olsa o bölge etkileniyor” diye konuştu. Şu anda gökdelenlerin yükseldiği arazide eskiden meteorolojiye ait bina ve istasyonların yer aldığını belirten Nuhoğlu, “Eskiden kamu arazilerinin satılması için tüm kurumlardan görüş alınıyordu, kamu arazisi satmak zordu. Şimdi görüş bile almıyorlar. Bir yer satılırken kendi bölgende bile olsa haberin bile olmayabilir” dedi.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 28.09.2016 10:45
Anahtar Kelimeler:
Belediye
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol