banner200
banner222
06 Mayıs 2016 Cuma 13:03
Kakava ateşi yakıldı, dilekler tutuldu
banner188
banner213
banner230

Denizlerin ermişi İlyas ile karaların ermişi Hızır'ın 5 Mayıs'ı 6 Mayıs'a bağlayan gece buluştuğu inancıyla yüz yıllardır kutlanan Hıdırellez Bayramı, Edirne ve İzmir'de sabaha kadar süren şenliklerle karşılandı.

Evrensel'in haberine göre; Edirne’de yaşayan Romanlar Kakava Bayramı adı verdikleri Hıdırellez gecesini, Tunca Nehri kıyısında coşkuyla kutladı. Bayram kutlaması, Roman kültürüne göre bereketin artması, güzelliklerin paylaşılması arzusunu simgeleyen Kakava Ateşi’nin yakılması, pilav ikramı, müzik ve danslarla başladı.

Arınma ve doğanın uyanışını selamlamak amacıyla Tunca Nehri’ne sabahın ilk ışıkları ile birlikte ağaçlara bağlanılan dilek fenerleri bırakıldı. Kutlama etkinliklerinde gece boyunca danslar edildi.

İZMİR’DE HIDIRELLEZ COŞKUYLA KUTLANDI

İzmir’de de Roman yurttaşlar, baharın canlanmasını temsil eden Hıdırellez’i şenliklerle kutladı. Gürçeşme, Eşrefpaşa, İkiçeşmelik, Kemer, Tepecik ve Ege mahallelerindeki şenliklere mahalle sakinlerinin yanı sıra binlerce yurttaş eşlik etti. Şenliklerin yapıldığı sokaklar rengarenk süslenirken ateşler yakıldı.

Gece geç saatlere kadar süren şenliklerde şarkılar söylenip halaylar çekildi, dilekler tutuldu.

SAHİLDE DİLEKLER TUTULDU

Çanakkale'nin Gelibolu İlçesi'ne de coşku getirdi. Hızır ile İlyas peygamberlerin her yıl bir araya geldiğine inanılan, bolluğun ve bereketin sembolü Hıdırellez için Gelibolu'da, çeşitli gelenek ve adetler yerine getirildi. Akşam sokak aralarında ateş yakarak üstünden atlayan vatandaşlar, gün doğarken ise Hamzakoy ve Feneraltı mevkilerinden sahile indi. Havanın yağmurlu olmasına rağmen ilgi büyük oldu. Sahilde dilekler tutuldu, dualar edildi. Deniz kıyısında toplanan yüzlerce vatandaş, kumsala ve kayalara, sahip olmak istedikleri ev, araba ve çocuk resimleri çizdi. Bazı kişiler, dileklerinin kabul olması için bereket getirdiğine inanılan deniz suyuyla sahilden topladığı 41 taşı evine götürdü. İçindeki sıkıntının gitmesi için ise denize taşlar atıldı.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 06.05.2016 13:03
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol