banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
23 Ağustos 2016 Salı 17:23
Kadınlardan Akşam gazetesi temsilcisine: 'Ağzını topla Emin'

BİRGÜN / ANKARA

Ankara Kadın Platformu bileşenleri, İMC TV ve Özgür Gündem'e yapılan baskında gözaltına alınan muhabirleri Gülfem Karataş'ın polisin kendisini tecavüzle tehdit ettiğini söylemesine ilişkin olarak "Ne çekicilikleri var ki bunların” diyen Akşam Gazetesi Ankara Temsilcisi Emin Pazarcı hakkında suç duyurusunda bulundu. Ankara Adliyesi önünde bir araya gelen Ankara Kadın Platformu bileşenleri​ tarafından,​ "Bizler kadınlar olarak bu suçun üzerini kapatmıyor, teşhir ediyoruz. Sizin gibi kadın düşmanlarından hesap sorana kadar mücadeleye devam edeceğiz" denildi.

Emin Pazarcı'nın cinsiyetçi dilini, kadın düşmanlığını teşhir ediyoruz. Bu hayat bizim" pankartı açan Ankara Kadın Platformu bileşenleri adına basın açıklamasını okuyan Derman Gülmez, ​"Bugün buraya kadın düşmanı Emin Pazarcı'nın sosyal medya üzerinden sarf etmiş olduğu sözlerle ilgili suç duyurusunda bulunmak için toplandık. Sosyal medya hesabı üzerin adeta tecavüzü onaylayan açıklamalarda bulunan, tacizi, tecavüzü meşrulaştıran Emin Pazarcı'ya şunu söylüyoruz: 'Ağzını topla Emin'" diye konuştu.

Kadınlar Pazarcı'ya rahat vermeyecek
Pazarcı'nın sosyal medya paylaşımında yer alan "Çözemedim ne çekicilikleri ve özellikleri var bunların? Uzun süredir izliyorum, yakalanıp gözaltına alınan PKK yandaşları genellikle 'Polis beni tecavüzle tehdit etti' diyor. En son olarak da Özgür Gündem muhabirlerinden biri katıldı bu iddiaya..." cinsiyetçi paylaşımına atıfta bulunan Gülmez, sözlerini şöyle sürdürdü: "Sağdan bakıyoruz olmuyor, soldan bakıyoruz olmuyor, aşağıdan yukarı, yukarıdan aşağı süzüyoruz yine olmuyor. Sen cinsiyetçisin, sen tacizi ve tecavüzü onaylayan bir kadın düşmanısın, oturduğun yerden kadınların bedenine ilişkin saldırıları meşrulaştıran saldırganın tekisin. Sizin gibi kadın düşmanlarından hesap sorana kadar mücadele etmeye devam edeceğiz. Emin Pazarcı suç işlemiştir ve bizler kadınlar olarak bu suçun üzerini kapatmıyor, teşhir ediyor, suç duyurusunda bulunuyoruz. Buradan ilan ediyoruz Emin Pazarcı, kadınlar artık sana rahat vermeyecek."

Kaynak: Birgun.net
Son Güncelleme: 23.08.2016 17:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177