banner200
banner222
16 Mayıs 2016 Pazartesi 08:04
Kadın kanserine ‘erkekler’ dikkat çekti
banner188
banner213
banner230

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Daire Başkanlığı ile Avrupa Jinekoloji Onkoloji Derneğinin iş birliğiyle düzenlenen program çerçevesinde, daha önce Viyana ve Ankara'dan yola çıkan bisikletli gruplar, Yıldız Teknik Üniversitesi Beşiktaş Yerleşkesi'nde buluştu. Kadın kanserlerine dikkat çekmek amacıyla düzenlenen organizasyonda kadınlara neredeyse hiç yer verilmemesi dikkat çekti.

Etkinliğe katılan sağlık bakanı Mehmet Müezzinoğlu, burada yaptığı konuşmada, kanserden korkmak yerine onunla mücadele etmek gerektiğini söyledi.Kadın kanserlerine karşı duyarlılığı arttırmak için teması, "Kadın kanserlerine dur diyoruz" başlıklı bisiklet turu düzenlendiğini belirten Müezzinoğlu, şöyle konuştu:
"Kansere karşı mücadelenin esas itibarıyla çok da zor olmadığı inancını topluma, insanlığa yerleştirmek önemli. Çünkü kanserlerin en az üçte birini tedbirlerimizle bireysel olarak önleyebiliyoruz. Üçte birini de erken teşhisle yine yenebiliyoruz. İpin ucu esasında yüzde 70 oranında, bizim elimizdedir. Bizim elimizde olanları iyi yapmak lazım."

Müezzinoğlu, "Tütün ürünlerinin sebep olduğu kanser teşhis sayımız 33 binlerden 30 binlere indi. Bu da tütünle mücadelenin bir başarısıdır. Hareketli yaşam ve obezite ile olan mücadelemizi çok daha iyi noktaya getirmeye çalışıyoruz. Bunu yalnız Sağlık Bakanlığı olarak başaramayız. Tabii ki liderlik yapmamız gerekiyor ama bunu toplumsal sahiplenmeyle elde edebiliriz." dedi.
Konuşmasının ardından Müezzinoğlu ve diğer gruplar, kadın kanserleri konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla Boğaziçi Köprüsü'nü bisikletle geçti. O sırada köprü tek şeritli olarak trafiğe kapatıldı. Ayrıca etkinlik sırasında pembe balonlar uçuruldu.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 16.05.2016 08:04
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol