banner200
banner235
banner225
09 Ekim 2016 Pazar 09:23
Kaboğlu: Halk, Anayasa tartışmalarına dahil edilmeli
banner188
banner213
banner230

BURCU CANSU / [email protected]

Önce Demokrasi Girişimi’nin, Anayasa Hukuku Araştırmaları Derneği, Sosyal Demokrat Avukatlar Derneği, Sosyal Demokrasi Derneği ve TESAV ile birlikte düzenlediği “Ankara Anayasa Tartışıyor” konulu panel, Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde yapıldı.

Açılış konuşmalarını Sosyal Demokrat Avukatlar Derneği Başkanı Av. Kemal Akkurt, Sosyal Demokrasi Derneği Genel Başkanı Atila Candır, TESAV Yönetim Kurulu Üyesi Perihan Sarı yaptı. Açılış konuşmalarında, OHAL KHK’lerinin kaldırılması gerektiği belirtilerek, evrensel değerleri savunan, temel hak ve özgürlükler çerçevesinde bir Anayasa yapılması gerektiğinin altı çizildi.

Doğru bilgi yöntem gerekli

Panel konuşmacılarından Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu, Anayasa tartışmalarının 25 yıla dayandığını belirterek, “Türkiye’de yeni bir Anayasa olsun anlayışı 91’de başladı. O yıllarda AYM’de önemli kararlar çıktı” dedi. Anayasa için ‘doğru bilgi, doğru yol ve yöntem, doğru nedenler’ benimsenmesi gerektiğine değinen Kabaoğlu, “Doğru bilgiyi konuşacağız, doğru yöntem için Anayasa’ya aykırı yasalar kalkacak, bu halkla tartışılacak” diye konuştu.

Kabaoğlu, “15 Temmuz gecesine, 82 Anayasası yüzünden mi gelindi, yoksa 82 Anayasa’sının adil hükümleri ihlal edildiği için mi gelindi?” diye sordu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘AYM kararlarını tanımıyorum’ diyerek Anayasa’yı ihlal etmektedir” diyen Kabaoğlu, oysa Anayasa’da da belirttiği gibi Cumhurbaşkanı’nın görevinin Anayasa’yı gözetmek olması gerektiğini söyledi.

Yaşananlar 12 Eylül’den vahim

Doç. Dr. Ece Göztepe, Türkiye’de OHAL’in hep güvenlik meselesi olarak görüldüğünü belirterek, Türkiye’de doğal afet ya da ekonomik kriz sebebi ile hiç OHAL ilan edilmediğini belirtti. Yard. Doç. Dr. Neval Oğan Balkız ise yargı bağımsızlığı üzerine konuştu.

Panele katılan CHP Eski Milletvekili Atilla Kart da, “Avukatlık yapıyorum. Yaşananlar 12 Eylül’den vahim” değerlendirmesi yaptı.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 09.10.2016 09:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol