21 Şubat 2016 Pazar 08:22
Kâğıt toplayıcılarından sonra sıra hurdacılarda!

ANIL YURDAKUL

Antep’te 48 hurdacıya lisanslı olmadıkları gerekçesiyle 46 bin 501 TL’lik kesilen cezanın son ödeme süresi geçen pazartesi doldu. Cezayı ödeyemeyen firmalar, çaresiz olarak haciz işlemlerinin başlamasını bekliyor.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın kâğıt toplayanlar hakkında lisanslı firmalara uyguladığı cezaların ardından Antep’te hurdacılara yönelik uygulama başlatıldı. Lisansı olmayan hurdacılara ceza kesilmesinin yanı sıra sokakta hurda toplayanlara yönelik zabıta tarafından sert bir uygulama başlatıldı. Hurdacılar, geçen hafta Meclise gelerek görüşmelerine rağmen olumlu sonuç çıkmamasından dolayı yakınıyorlar.

Yandaş tekel olsun diye
Gaziantep Hurdacılar ve Geri Dönüşümcüler Derneği Başkanı Necati Sarı, uygulamanın asıl amacının Gaziantep Belediyesi tarafından kurulan, sonrasında özelleştirilen MÖB isimli firmanın tekel olmasını sağlamak olduğunu belirtti. Necati Sarı hurdacılara yönelik temmuz ayında polis, zabıta, maliye, SSK ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kendilerine gelerek ihtar çekilmesine rağmen lisanslı olmadıklarından dolayı ceza kesildiğini söyleyen Sarı şöyle devam etti: “46 bin liralık cezayı ödeyemezsek ticaretten men ve haciz işlemleri başlayacak. Cezayı ödeme süremiz geçen pazartesiydi, hiçbir esnaf bu cezayı ödeyemez. Kağıt toplayan firmalara yönelik cezanın farklı versiyonu Antep’te başladı. Bu daha sonra diğer illere de yansıyacaktır. Bize ihtarın gelmediğini söylesek de değişen bir durum olmadı.”

Meclise giderek parti başkanları ve milletvekilleriyle de görüştüklerini fakat olumlu bir sonucun olmadığını söyleyen Sarı ayrıca “Antep’te sokakları görmeniz gerek sokakta hurda toplayanlara yönelik sert bir uygulama bulunuyor. Şahıslara 46 bin lira, firmalara ise 139 bin lira ceza kestiler. Fakat Gaziantep Belediyesi’nin kurduğu MÖB isimli firma daha sonra özelleşmesine rağmen belediyenin desteğini görüyor. Suriyeliler’den dolayı ceza kesildiği söylense de amaç diğer hurdacıların ortadan kalkarak MÖB isimli firmanın tek firma olması. Esnaf bu cezayı ödeyemez, çaresiz olarak haciz işlemlerinin başlamasını bekliyoruz” dedi ve geri dönüşüm konusunda tekellerin oluşması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın plan değiştirerek şehirlerden hareket etmeye başladığını sözlerine ekledi.

Kaynak: Birgun.net
Son Güncelleme: 21.02.2016 08:22
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol