banner200
banner235
banner225
27 Haziran 2016 Pazartesi 08:23
Jeremy Corbyn’e ‘İstifa et’ çağrısı
banner188
banner213
banner230

İngiltere’de AB yanlılarının yenilgisiyle sonuçlanan referandumda etkisiz kaldığı, yeterince propaganda yapmadığı gerekçesiyle, İşçi Partisi lideri Jermy Corbyn’e partisi içinden istifa et çağrıları gelmeye başladı.

Corbyn’in, partinin önde gelen isimlerinden Hilary Benn'in gölge kabinedeki görevine son vermesinin ardından bir diğer Gölge Kabine üyesi, Sağlık Bakanı Heidi Alexander da istifa etti. Alexander, “İstifa ettim çünkü güvenilir bir lidere ihtiyacımız var. Yapılabilecek en düzgün ve onurlu şey istifa etmekti” dedi.

Arkası gelebilir
İşçi Partisi milletvekili Stephen Kinnock da İngiliz siyasetinde ana muhalefet partisinin kabinesi anlamına gelen "gölge kabinedeki" çok sayıda kişinin istifayı değerlendirdiğini söyledi. Kinnock, “Burada asıl önemli mesele liderimizle ilgili. Referandum gerçek anlamda Britanya’daki siyaseti tamamen değiştirdi” diye konuştu.İngiltere’nin gelecek aylarda AB ile zorlu bir müzakere dönemine gireceğinin altını çizen Kinnock, “Jeremy’nin bu müzakereleri yürütecek yeterli becerisinin ve deneyiminin olduğunu düşünmüyorum” ifadesini kullandı. Corbyn’in partinin liderliğinden istifa etmesi gerektiğini belirten Kinnock, gelecek 12 ayda ülkenin yeniden genel seçime gideceği tahmininde bulundu. İngiltere’nin eski Savunma Bakanı Liam Fox ise İşçi Partisi’nde olası bir liderlik yarışında aday olabileceğini söyledi.

İstifa etmeyecek
Öte yandan Gölge Maliye Bakanı John McDonnell ise Corbyn’e destek vererek “Jeremy hiçbir yere gitmeyecek. 9 ay önce bu ülkede bir siyasetçiye verilmiş en büyük destekle seçildi” dedi.
Geçen yıldan bu yana İşçi Partisi liderliği yapan 67 yaşındaki Jeremy Corbyn hakkında bazı İşçi Partili milletvekilleri, ülkedeki "Brexit" kararının ardından güvenoyu yoklaması yapılmasını istemişti. Corbyn, seçmenlerin tepkileriyle de karşılaşıyor. Dün başkent Londra'da yapılan Onur Yürüyüşü’ne katılan Corbyn, protesto edildi ve istifa etmesi istendi. Ancak Corbyn istifa etmeyeceğini, görevinin başında olduğunu söylemişti.

Referandumun tekrarı isteniyor
Öte yandan ikinci bir AB referandumu yapılması için İngiliz Meclisi’nin internet sitesindeki dilekçe bölümünde başlatılan imza kampanyasına katılanların sayısı son iki gün içerisinde hızla artarak 3 milyona ulaştı. İngiliz basınında dün referandumun tekrarlanabileceği yönünde bazı haberlerin yer almasının ardından halk kampanyaya rekor katılım gösterdi.

İngiliz Parlamentosu’nun internet sitesindeki herhangi bir dilekçe 100 binin üzerinde imza topladığında, parlamentonun alt kanadı Avam Kamarası’nda tartışılabiliyor. Birleşik Krallık'ta perşembe günü yapılan AB referandumunda yüzde 52 ayrılıktan yana, yüzde 48 ise birlikten yana oy kullanmıştı. Sonucun ardından İngiltere Başbakanı David Cameron da ekim ayında lideri olduğu Muhafazakâr Parti'nin kongresinde görevinden ayrılacağını açıklamıştı.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 27.06.2016 08:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol