banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
27 Mayıs 2016 Cuma 18:23
İzmir’de heykeli saldırıya uğrayan Andres, BirGün’e konuştu:

ONUR KILIÇ - İZMİR

İzmir metrosundaki ‘Müzisyen’ isimli heykel, geçtiğimiz gün AKP Karabağlar İlçe Örgütü Üyesi olduğu belirtilen Serdal K. isimli bir şahıs tarafından balyozla kırıldı. Heykeli 14 Mayıs’ta bir grup AKP’li protesto etmiş, 25 Mayıs’ta ise heykelin üstü AKP Karabağlar Belediye Meclis Üyesi Emrah Kılavuz tarafından bezle örtülmüştü

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Twitter üzerinden “Kırılan heykeli aynı yerde sergilemeye devam edeceğiz” derken, konuya ilişkin İzmir Metro A.Ş.’den de bir açıklama yapıldı. Açıklamada, kırılan heykelin belediyenin 2012’de düzenlediği Uluslararası Heykel Çalıştayı’nda dereceye giren 12 eserden biri olduğu belirtilirken, saldırgan hakkında şikâyette bulunulduğu ve hasar gören çalışmanın onarımı için hazırlıklara başlandığı ifade edildi.

Sanat cesaretlendirir’

Kırılan eserin sahibi heykeltıraş Amancio Gonzalez Andres, BirGün gazetesine konuştu. Andres, “Samimi olarak belirtmeliyim ki, bu tip saldırıların iktidar kaynaklı olarak gerçekleştirilmesi aslında iktidarın zayıflamış olduğunun göstergesi” dedi. Andres sözlerini şöyle sürdürdü: “Sanat kişisel düşünme biçimlerini yüreklendirir ve bizi insani anlamda zenginleştirir. Sanata karşı saldırı aslında herkesin özgürlüğüne karşı yapılmış bir saldırıdır, totaliter rejimler sanatı her zaman birinci düşman olarak görmüşlerdir.”

Heykeltraş Andres, saldırının Türkiye’de yaşanan gericileşmenin bir ürünü olduğunu ve bu tip saldırıların arkasında topluma korku salma çabası olduğunun da altını çizdi.

‘O hali sergilensin’

Saldırının ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden yetkililerin kendisiyle irtibata geçtiğini söyleyen Andres, yetkililerden heykelin mevcut saldırı görmüş halinin sergilenmesini ve insanlara bu tip barbar saldırılara dair bir düşünme imkânı sunulmasını istediğini açıkladı. Andres, heykelin restorasyonundaki çalışmaya da katılacağını belirtti.

‘Müzisyen’ isimli heykelin yaratım süreci hakkında da bilgi veren heykeltıraş, BirGün’e şunları söyledi: “2012 yılında İzmir Uluslararası Heykel Atölyesi’nin ‘Akdeniz’ isimli çalışmasına katıldım. Bir Akdenizli olarak bizim birçok ortak noktaya sahip olduğumuzdan hareketle ve müziğin halkları birleştiren ögelerden birisi olduğunu düşünerek, temayı müzik olarak belirlemiştim. Bu yüzden heykelim zurna çalan bir figür, elbette ki kimseye saygısızlık etmeyi düşünmedim.”

Kaynak: Birgun.net
Son Güncelleme: 27.05.2016 18:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177