banner200
banner222
30 Ağustos 2016 Salı 11:03
İtalya’daki depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 292’ye
banner188
banner213
banner230

Felakette ölü sayısı artarken, cenazelerin defin işlemleri için çalışmalar da sürdürülüyor. Hafta sonu Rieti’de yapılan devlet töreniyle 35 kişi defnedilirken, depremin en çok yıkıma ve dolayısıyla can kaybına yol açtığı Amatrice’de ölenler için yapılacak törenin yeri, tartışma konusu oldu.

Hayatını kaybedenlerin yakınları Rieti’de tören yapılmasına tepki gösterirken, Başbakan Matteo Renzi de bu kişilere hak vererek, Twitter'de,“Olması gerektiği gibi cenaze kendi kasabanızda olmalı” diye yazınca cenaze töreninin yeri Rieti’den Amatrice’ye alındı. Yarınki cenaze törenine Başbakan Renzi de katılacak.

Başbakan Renzi, bölgede yeniden inşa sürecinin şeffaf şekilde yürütüleceğini ve işe okullardan başlayacaklarını da ifade etti.

Bu arada, Rieti Cumhuriyet Savcılığınca başlatılan soruşturmada, binaların ucuza mal edilmek için az çimento kullanılmış olabileceği üzerinde durulduğu belirtildi. Savcılığın aynı zamanda, binaların güvenliği için ayrılan devlet kaynaklarının ne maksatla kullanıldığını da soruşturmak için ek dosya açmayı değerlendirdiği ifade edildi.

Mark Zuckerberg'den 500 bin Euro

Öte yandan, bugün Roma’da Başbakan Renzi ve Vatikan’da Katolik aleminin ruhani lideri Papa Franciscus ile görüşen sosyal paylaşım sitesi Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, deprem nedeniyle başsağlığı diledi, "Facebook İtalya"nın İtalyan Kızıl Haçı’na 500 bin Euro yardımda bulunacağını açıkladı. ()

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 30.08.2016 11:03
Anahtar Kelimeler:
CumhuriyetBaşbakanDeprem
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol