banner200
banner222
09 Ağustos 2016 Salı 17:02
İtalya referanduma gidiyor
banner188
banner213
banner230

İtalya yüksek mahkemesi, Başbakan Matteo Renzi'nin ülkede siyasi istikrarı garantileyeceğini söylediği ve başarısız olursa istifa edeceğini belirttiği referandum için onay verdi.

Sputniknews'te yer alan habere göre Renzi, İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana İtalya'da hiçbir hükümetin seçildikleri dönemi tamamlamasına izin vermeyen dengesiz siyasi sistemi değiştirmek için yapılacak anayasa değişiklikleri amaçlayan referandumun başarısız olması durumunda istifa edeceğini açıkladı.

Yaklaşık 50 milyon seçmenin birçoğunun kararsız olduğu ve 'hayır' kampanyasının ivme kazandığı bir dönemde, merkez sol liderin bu kararı risk taşıyor.

Kredi derecelendirme kuruluşu DBRS siyasi belirsizlik, bankalar üzerindeki baskı, kırılgan bir ekonomik toparlanma ve hassas dış şartlardan dolayı İtalya'yı Cuma günü gözden geçirmeye aldı.

Referandum sonucu merkezi hükümetin güçlerinin artırılması ve çevre, ulaşım ve enerji gibi konularda İtalya'da 20 bölgesel hükümetin güçlerinin azaltılması öngörülüyor.

Renzi, değişikliklerin İtalya'yı sonunda yönetilebilir bir ülke haline getireceğini söyledi. Referandumun, parlamentonun 2017 bütçesini onaylayacağı 20 Ekim'den sonra yapılacağı tahmin ediliyor.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 09.08.2016 17:02
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol