banner200
banner222
05 Haziran 2016 Pazar 16:23
İsviçreliler 'çalışmadan 2 bin 200 euro yurttaşlık geliri'ne
banner188
banner213
banner230

İsviçreliler yapılan referandumda herkese kayıtsız şartsız ayda yaklaşık 2 bin 200 euro temel gelir ödenmesi önerisine 'hayır' dedi.

İsviçre işsizlik parası, sosyal yardım parası ve emekli maaşı yerine İsviçre'de yaşayan herkese kayıtsız şartsız ayda yaklaşık 2 bin 200 euro temel gelir ödenmesi önerisini düzenlenen referandumla karara bağladı. Referanduma katılanların yüzde 78'i öneriye 'hayır' dedi.

Deutsche Welle'nin haberine göre, önerinin kabul edilmesi halinde, devletin kayıtsız şartsız her yetişkin için ayda 2 bin 500, her çocuk için ise 625 İsviçre Frangı temel gelir ödemesi öngörülüyordu.
Söz konusu öneri geçen haftalarda İsviçre'de hararetli tartışmalara neden olmuş, İsviçre hükümetinden, parlamentodaki tüm partilerden ve ekonominin ileri gelen isimlerinden ağır eleştiri almıştı.

Temel gelir girişiminin savunucularından Philip Kovce "Referandumla temel gelir tartışmalarının önümüzdeki yıllarda devam edeceğinin sinyalini vermek istedik" açıklamasını yapıyor. Girişimin direktörü ekonomist ve psikolog Daniel Straub ise kayıtsız şartsız temel gelir uygulamasının hayata geçirilmesinin uzun vadeli siyasi bir süreç olduğunu kaydediyor.

Devletin tüm vatandaşlarına düzenli diğer gelirlerinden bağımsız olarak sadece toplumun bir bireyi olmaları nedeniyle düzenli gelir sağlamasını öneren sosyal güvenlik kuramı “temel gelir” son dönemde medyada geniş yer buluyor. Neuer Zürcher Zeitung am Sonntag'da yayınlanan bir habere göre kuram üretimde otomasyon ve robot kullanımının giderek yaygınlaşmasına bağlı olarak birçok ülkede tırmanan işsizlik rakamları nedeniyle küresel anlamda da çağın bam teline dokunuyor.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 05.06.2016 16:23
Anahtar Kelimeler:
IşsizlikEmekliçocuk
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol