banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
11 Ağustos 2016 Perşembe 12:03
İsveç’te ‘izci kampı’ görünümlü neo-Nazi kampı ortaya çıkarıldı

Almanya çıkışlı Sturmvogel adlı neo-Nazi örgütün, İsveç’in güneybatısında Almanyalı çocukları yetiştirdiği bir eğitim kampı kurduğu ortaya çıktı.

Evrensel’den Murat Kuseyri’nin aktardığına göre, ülkede yayın yapan Expo dergisi ve Kvällposten gazetesi, ülkeden bilinmeyen bir neo-Nazi kampını ortaya çıkardı.

Sturmvogel adlı aşırı sağcı ve ırkçı örgütlenme, Alman çocuklarını İsveç’te kurduğu Nazi kamplarında askeri ve ideolojik eğitimden geçiriyor.

Irkçı ve yabancı düşmanı parti ve akımların çalışmalarını araştırmak ve kamuoyuna duyurmak amacıyla yayıncılık yapan Expo Dergisi, Kvällposten Gazetesi ile birlikte Almanya’da çalışma yürüten ırkçı ve Nazi grupların, yaşları 7 ila 15 arasında değişen Alman çocuklarını Güneybatı İsveç’te bulunan Skåne bölgesinde askeri ve ideolojik eğitimden geçirdiklerini açığa çıkardı.

En yakın yerleşim birimine 10 kilometre uzaklıkta olan eğtim kampı ormanın içinde kurulmuş. Sahibi ise uzun yıllar Almanya’da Nazi ve aşırı sağcı gruplardan birinin liderliğini yapmış 90 yaşlarında bir Alman.

ÇOCUK KAMPINDA ASKERİ DİSİPLİN

Bir hafta boyunca kamptaki yaşamı uzaktan izleyerek kaydeden Expo ve Kvällposten muhabirleri kamptaki yaşamı şu şekilde özetliyor:

Sabah saat 07.00’de kısa pantolon ve beyaz atlet giyen yaşları 7 ila 15 arasında değişen 15 çocuk tek sıra halinde koşmaya başlıyor. Koşudan sonra kampa dönen çocuklar saat 08.30’da sıraya giriyorlar ve kırmızı-beyaz-siyah renkli bayrak göndere çekiliyor. Daha sonra bir komut veriliyor. Çocuklar hep birlikte geleneksel Alman halk türkülerini söylüyor. Daha sonra çocuklar ormanda kurulan çadırlarda kahvaaltılarını yapıyor.

KÖKLERİ NAZİZME VE SOYKIRIMA DAYANIYOR

Göndere çekilen bayrakta Sturmvogel adlı aşırı sağcı grubun amblemi olan bir yırtıcı kuşun resmi bulunuyor. Alman uzmanlar, Strumvogel’i kökleri Nazizme ve soykırıma dayanan aşırı sağcı bir örgüt olduğu değerlendirmesini yapıyor.

1987 yılında kurulan örgütün kurucuları arasında Almanya’da yasaklanan Nazi örgütleri; Wiking Jugend ve Heimattreue Deutsche Jugend’de (HBJ) aktif çalışma yürütenler de bulunuyor. Örgüt esas olarak Wiking Jugend’in aktif üyeleri tarafından kurulmuş.

Alman yasalarının Nazi örgütleri yasaklandığı için Strumvogel’in oldukça düşük bir profil çizdiği, gösteri yapmadığı ve medyanın söyleşi yapma taleplerini reddederek kendisini gizlemeyi başardığı belirtiliyor.

Strumvogel, bir izci örgütü olduğunu ve çocuklar için kamplar kurarak yaz ve kış aylarında izcilik çalışmaları yürüttüğünü iddia ediyor. Alman polisinin takibinden kurtulmak ve daha rahat çalışma yürütmek için Almanya’da kamp açmak yerine zaman zaman İsveç’te kamp kurmayı tercih ediyor.

‘AŞIRI SAĞCI PARALEL TOPLUM GELİŞİYOR’

Almanya’da Nazizm üzerine yaptığı araştırmalarla tanınan Andrea Röpke, İsveç’te kurulan kamplarda çocukların sıkı bir Nazi disiplin ve eğitimden geçirildiklerini belirttikten sonra “Strumvogel’in düzenli olarak gerçekleştirdiği gizli çadır kamplar çocuklara katı ideolojik eğitim ve askerlikten esinlenen aşırı sağcı terbiye verildiği için oldukça tehlikeli. Kamplarda pek çok yeni ilşkiler gelişiyor ve bu şekilde on yıllar içinde aşırı sağcı paralel toplum gelişiyor” diyor.

Okul tatillerinde çocukların “nefret edilen demokratik toplumdan” uzaklaşmaları, yabancılar, “zayıf insanlar” ve politik muhaliflerin olmadığı bir ortamda “halk birliğini “ gerçekleştirmek için kurulan kamplarda rkçı düşüncelerle Üçüncü Cumhuriyet’in idealleri gerçekleştirmek için eğitildiğini ve küçük yeni Führerlerin yaratılmaya çalışıldığını söylüyor.

Kaynak: Birgun.net
Son Güncelleme: 11.08.2016 12:03
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177