banner200
banner235
banner225
03 Ağustos 2016 Çarşamba 20:23
İsveç: Darbe girişimiyle bağlantısı olanlar Türkiye'ye iade
banner188
banner213
banner230

İsveç, 15 Temmuz darbe girişimiyle bağlantısı olan kişilerin iltica başvuruları reddedilse bile Türkiye'ye iade edilmemesine karar verdi. Konuya ilişkin olarak yapılan açıklamada da Gülen'den 'muhalefet lideri' olarak bahsedildi.

AP'de yer alan habere göre, 'darbe girişimiyle güçlü bağlara sahip' kişiler, bu ülkeye yaptığı iltica başvurusu reddedilmiş olsa da Türkiye'ye iade edilmeyecek.

GÜLEN'DEN MUHALEFET LİDERİ OLARAK BAHSEDİLDİ

İsveç Göçmenler Dairesi (Migrationsverket), tarafından alınan kararda ayrıca, Türkiye'nin ABD'den iadesini istediği Fethullah Gülen için 'muhalefet lideri' tanımlaması kullanıldı.

Sputnik'in aktardığına göre, Migrationsverket'in açıklamasında, 'inandırıcı muhalif aktivitelerin' içindeki sığınmacıların 'risk grubunda' olduğu iddia edildi. "Türkiye'deki güncel durumla ilgili olarak daha fazla bilgiye ihtiyaç var" denilen açıklamada, bu durumda kaç kişi olduğuna ilişkin kesin bir sayı verilmedi. Ancak 2015 yılında Türkiye'den İsveç'e giderek sığınma başvurusu yapanların sayısının 253 olduğu açıklanmıştı.

'DARBE BAĞLANTILI KİŞİLERİN İADE EDİLMEMESİ' KARARI 18 TEMMUZ'DA ALINMIŞ

Bu arada, Migrationsverket'in bu kararı darbe girişiminden üç gün sonra alındığı belirtildi.

İsveç'in sığınmacıların iadesini gerçekleştirirken ülkeleri 'güvenli', 'güvenli değil' olarak sınıflandırmadığına dikkat çeken Migrationsverket Sözcüsü Guna Graufeld, her başvuruyu özel olarak ele aldıklarını kaydetti.

Graufeld ayrıca, sığınma başvurularının incelenmesinde herhangi bir çöküntü yaşanmayacağını ifade etti.

İSVEÇ DIŞİŞLERİ BAKANI 'TÜRKİYE ÜZERİNDEKİ BASKIYI ARTTIRMALIYIZ' DEMİŞTİ

Öte yandan İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström 15 Temmuz hakkında pazartesi günü bir açıklama yapmış, "Türkiye'deki gelişmeleri protesto etmeli ve ülke üzerindeki baskıyı artırmalıyız. Ancak aynı zamanda Türkiye ile diyaloğun sürdürülmesi için mevcut platformları kullanmalıyız" demişti.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 03.08.2016 20:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol