banner200
banner222
16 Haziran 2016 Perşembe 09:24
İstismarı ailelere yüklediler
banner188
banner213
banner230

SEBAHAT KARAKOYUN / sebahatkarakoyun@birgun.net
@ssenyaprak

Karaman Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nün, istismara uğrayan çocuklarla İlgili olarak TBMM’de kurulan Araştırma Komisyonu’na sunduğu raporda, aileler “çocukların sosyal gelişim ve eğitim gibi süreçlerin kurum ve kuruluşlara havale ettikleri” gerekçesiyle eleştirilirken, denetimle sorumlu kamusal kurumlar es geçildi.

Karaman’da Ensar Vakfı’nın yurtlarında kalan çocuklara yönelik cinsel istismar skandalının ardından AKP’nin kurulmasına zoraki razı olduğu Meclis Araştırma Komisyonu, ağır aksak çalışmaya devam ediyor. Komisyon, 21 Nisan’da başlayan çalışmalarını içtüzük’te öngörülen iki aylık sürede tamamlayamayacağından bir aylık süre uzatımına gidilecek. İncelemelerde bulunmak üzere Karaman’a giden komisyon üyelerine, milli eğitim ile aile ve sosyal politikalar il müdürlüklerince iki ayrı rapor sunuldu.


Mağdur ailelere eleştiri
Karaman Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nce hazırlanan Çalışma Raporu’nda, olayın ortaya çıkmasının ardından yapılan çalışmalardan söz edildi. Çocuklar ve ailelerle yapılan görüşmelerle ilgili değerlendirmelere de yer verilen raporda, ilgili kamu kurum ve kuruluşları tüm sorumluluklarını yerine getiriyormuşcasına mağdur ailelerine yönelik eleştirilerde bulunulması dikkati çekti.

Raporda “Müdahala sürecinde Gözlemlenen Aile Yapısındaki Eksiklerimiz” başlığı altında özetle şu değerlendirmeler yer aldı:

»Ailelelerde mahremiyet eğitimi ile cinsel eğitim eksikliği görülmüştür.
»Ailelelerin çocukları ile ihtiyaçları bağlamında ilgilenirken derinlemesine soru ve yanıtlar biçiminde diyaloglardan uzak durdukları, çocuklarındaki ani veya süreli davranış değikliklerini yorumlayamadıkları, sebebine inemedikleri, toplumumuzda ebeveynliğin yüzeysel boyutta kaldığı gözlemlenmiştir.
» Ailelerin genel anlamda çocukların sosyal gelişim, eğitim gibi süreçleri kurum ve kurumlara havale ettikleri gözlemlenmiştir. Eğitim veya bakım veren kuruluşlarına hizmet niteliklerini sorgulamadan aşırı güven duydukları gözlemlenmiştir.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 16.06.2016 09:24
Anahtar Kelimeler:
TBMMEğitimAkpAileMeclis
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol