banner200
banner222
12 Şubat 2016 Cuma 20:22
İstanbul Kent Savunması'ndan ulaşım zammı protestosu
banner188
banner213
banner230

İstanbul Kent Savunması (İKS), geçtiğimiz hafta İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından yapılan zammı Mecidiyeköy metrobüs durağında " Zam zam nereye kadar sloganıyla" protesto etti.

“Ulaşım mal değil haktır! Ulaşım hakkımızı savunmaya!” sloganıyla daha önce yurttaşlara çağrı yapan İKS "Nitelikli, planlı, ucuz, entegre, kentle ve doğayla barışık toplu ulaşım istediklerini" vurguladı.

İstanbul Kent Savunmasının daha önce yaptığı çağrı metninde şu ifadeler yer almıştı:

"Kenti pazarlanacak mal, yurttaşları müşteri gibi gören İBB, İstanbulluları soymaya devam ediyor. Tüm dünyada petrol varil fiyatları düşerken, akıl dışı kentsel politikalar yüzünden nüfusu 20 milyona yaklaşan İstanbul’da İETT otobüsleri, özel halk otobüsleri, raylı sistem ve şehir hatları vapurları ücretleri zamlandı. Aylık kart 170 liradan 185 liraya, öğrenci kartı 77 liradan 80 liraya yükseldi. Toplu ulaşımın payının yüzde 90’lara ulaştığı İstanbul büyüklüğündeki birçok dünya kentinde ulaşım araçları arasında 1 saat içinde yapılan aktarmalardan ücret alınmazken, aktarmalı biniş ücretleri tam 1,45 TL’den 1,65 TL’ye, öğrenci 0,45 TL’den 0,50 TL’ye, sosyal kart 0,85 TL’den 0,95 TL’ye çıkartıldı.

Toplu taşımacılık yatırımlarıyla övünen İBB, park alanlarımızı plansız metro inşaatlarıyla şantiye sahasına dönüştürüp; banliyö hatlarımızı katlederek, ulaşımı İstanbullular için pahalı bir eziyete çevirdi. Yıllardır şirket gibi çalışıp en kalitesiz ulaşım hizmetini en pahalıya satan Topbaş belediyesi, ulaşım yatırımlarını kente karşı saldırının koçbaşı haline getirirken, ulaşım yatırımları adı altında otomobil kullanımı teşvik edildi; deniz ve kara toplu taşımacılığı çökertildi; İstanbullular ulaşıma ulaşamaz hale geldi.

Kamu kurumu şirket mantığı ile yönetilemez, halk müşteri olarak görülemez. Devlet sadece cebinde parası olana hizmet veremez. Doğaya, kente, kentin tarihi dokusuna saldıran pahalı, kalitesiz, rantçı ulaşım politikaları değil; nitelikli, planlı, ucuz, entegre, kentle ve doğayla barışık toplu ulaşım hakkımızı istiyoruz.

Ulaşım hizmetini kamusal bir hak olarak gören biz kent savunucuları, İBB’nin piyasacı, kent ve doğa düşmanı, plansız ulaşım politikalarına hayır diyen tüm İstanbulluları, İstanbul’dan ve İstanbulludan yana ulaşım hakkı mücadelemizi büyütmek için, 12 Şubat Cuma günü saat 19.30’da, Mecidiyeköy Metrobüs İstasyonu’nda yapacağımız eyleme davet ediyoruz.

İSTANBUL KENT SAVUNMASI"

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 12.02.2016 20:22
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol