banner200
banner222
06 Eylül 2016 Salı 13:04
İstanbul, Ankara ve İzmir'de 'darbe mahkemeleri' kurulacak
banner188
banner213
banner230

HSYK, yetki kararnamesi kapsamında, darbe yargılamalarının yapılacağı Ankara, İzmir ve İstanbul'da, örgütlü suçlardan açılan davalara bakmakla yetkili mahkemeler kurulacak.

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK), 2 Eylül'de yayımladığı, 'FETÖ' mensubu olduğu gerekçesiyle 3390 hâkim ve savcının meslekten ihracının ardından, bu isimlerden boşalan yerleri doldurmak ve soruşturmaların sürdürülmesini sağlamak için hazırladığı 1418 kişilik takviye kararnameye göre, Ankara, İzmir ve İstanbul'da mevcut terör mahkemeleri ile birlikte darbe yargılamalarına bakacak mahkemeler kurulacak.

Habertürk'te yer alan habere göre, kararnameyle görev yeri değiştirilen hâkimlerin yetkileri belirlenecek ve HSYK bu kararnameyle darbe yargılamalarının yapılacağı Ankara, İzmir ve İstanbul'da, örgütlü suçlardan açılan davalara bakmakla yetkili terör mahkemeleri kuracak.

KARARIN, BAYRAMDAN SONRA AÇIKLANMASI BEKLENEN YETKİ KARARNAMESİNDE YER ALMASI BEKLENİYOR

Ankara ve İstanbul'da kurulacak yeni mahkeme sayısının 2'den fazla da olabileceği ifade ediliyor. Bu mahkemelere ilişkin kararın, bayramdan sonra açıklanması beklenen yetki kararnamesinde yer alması bekleniyor.

HSYK'nın yeni mahkemeleri, soruşturmaların tamamlanmasına yakın bir tarihte hayata geçirebileceği de ifade ediliyor. Darbe soruşturmalarının ise 6 ay içerisinde tamamlanacağı hesaplanıyor.

ANKARA VE İSTANBUL'DA 3'ER MAHKEME BULUNUYOR

Yasalaşan yüksek yargı düzenlemesiyle, Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren suçlarla ilgili soruşturmaların il başsavcılıklarında, açılacak davaların da il merkezlerindeki ağır ceza mahkemelerinde görülmesi hüküm altına alınmıştı. Bu da il merkezlerindeki terör suçlarına bakan mahkemelerin iş yükünün artmasına neden olmuştu. Ankara ve İstanbul'da terör suçlarına bakmakla görevli 3, İzmir'de ise 1 mahkeme bulunuyor. Öte yandan, ilerleyen süreçlerde gerektiğinde bazı büyük illere de (Konya, Diyarbakır vb.) ilave terör mahkemelerinin kurulabileceği kaydediliyor.

DARBECİLERİN YARGILANMASI İÇİN SİNCAN CEZAEVİ KAMPÜSÜ'NDE DURUŞMA SALONU YAPILIYOR

Türkiye genelinde darbe girişiminin ardından 'FETÖ' soruşturmaları kapsamında binlerce kişi tutuklandı. Soruşturmaların tamamlanmasının ardından bu kişilerin yargılanmalarına başlanacak. Bunların önemli bir kısmı Ankara'da yer alıyor.

Darbecilerin yargılanması için Sincan Cezaevi Kampüsü'nde duruşma salonu yapılıyor. Türkiye'nin en büyük duruşma salonu olacağı ifade edilen mekân için inşaat çalışmalarına başlandı. 900 kişi kapasiteli olan duruşma salonunun kısa süre içinde tamamlanması bekleniyor.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 06.09.2016 13:04
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol