banner200
banner222
17 Mayıs 2016 Salı 10:02
İşsizlikte vahim tablo sürüyor
banner188
banner213
banner230

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), şubat ayına ilişkin işgücü istatistiklerini açıkladı. Buna göre, Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde resmi işsiz sayısı, şubatta geçen yılın aynı dönemine göre 2 bin kişi azaldı ve 3 milyon 224 bin kişi oldu. Resmi işsiz oranı ise yüzde 0,3 puan azalarak yüzde 10,9 seviyesinde gerçekleşti.

5 kişiden 1’i işsiz

TÜİK’in açıkladığı verileri değerlendiren DİSK Araştırma Enstitüsü’ne (DİSK-AR) göre, bu veriler işgücü piyasalarındaki gerçek durumu yansıtmıyor. İşsizliğin gerçek boyutlarının anlaşılması için geniş tanımlı (gerçek) işsizlik verilerine bakmak gerekiyor. DİSK-AR, geniş tanımlı (gerçek) işsiz sayısının 6,5 milyona yaklaştığını, geniş tanımlı işsizlik oranının da yüzde 20’ye ulaştığını duyurdu. Bu veriler, işgücüne dahil her beş kişiden birinin işsiz olduğu anlamına geliyor.

Kadın işsizliği artıyor

DİSK-AR’dan yapılan açıklamaya göre, işsizlik oranında son iki yılda yükseliş eğilimi sürüyor. İşsizliğin toplumsal cinsiyet boyutunda çarpıcı eşitsizlik de devam ediyor. Kadın işsizliği her alanda daha yüksek. Kadınlar daha az istihdam edilip daha çok işsiz kalıyor.

Tarım dışı genç kadın işsizliği yüzde 24,4’e ulaştı. Şubat 2016’da yüzde 12,7 olarak gerçekleşen kadın işsizliği, ortalama işsizlik oranının oldukça üzerinde. Tarım dışı kadın işsizliği yüzde 16,3, tarım dışı genç kadın işsizliği ise yüzde 24,4 ile en yüksek işsizlik türü. Yüksek öğrenimli kadın işsiz oranı ise yüzde 14,3.

2014-2016 yılları arasında işsizler ordusuna katılan 399 bin işsizin 223 bini, yani yüzde 56’sı kadın. Öte yandan kadınların işgücüne katılım oranı ise sadece yüzde 31.

2 yılda 181 bin üniversiteli işsiz kaldı

Genç ve eğitimli işsizliğinde de çarpıcı artış dikkat çekiyor. Şubat 2014’te yüzde 17 olan genç işsizliği, Şubat 2016’da 18,6’ya yükseldi. Yükseköğrenimli işgücünde ise işsizlik Şubat 2014’te yüzde 9 iken, Şubat 2016’da yüzde 9,9 oldu. Buna göre, son iki yılda 181 bin üniversite mezunu işsizler ordusuna katıldı.

Üniversite mezunu işsizlerin sayısı 670 bine ulaştı. Üniversiteli işsizlikte iki yıllık artış oranı yüzde 35 düzeyinde.

İstihdamda ‘yapay’ artış

Son iki yılda istihdamda 1 milyon 457 bin kişilik artış yaşandı. Bu artış çoğunlukla hizmet sektöründe meydana geldi. İmalat sanayinde, tarımda ve madencilikte ise iş azalması devam ediyor.

DİSK-AR raporuna göre, evde engelli bakım hizmet ödeneği alanlar ile toplum yararına programlarda çalışanların istihdam kapsamında değerlendirilmesi, istihdamı ‘yapay olarak’ artırıyor. Bu kişiler TÜİK tarafından istihdam kapsamında değerlendirilmeseydi, toplam istihdam 750 bin kişi daha az olacaktı. Bu da, istihdam oranlarının düşmesi ve işsizlik oranlarının artması anlamına gelecekti. DİSK-AR’a göre TÜİK, bu yolu seçerek istihdam ve işsizlik verilerini perdeliyor ve gerçek durumdan saptırıyor.

******

Çalışma süreleri azaltılmalı

DİSK-AR’ın yaptığı değerlendirmede, “TÜİK’in Şubat 2015 dönemi Hanehalkı İşgücü Araştırması sonuçları, istihdam ve işsizlik konusunda ciddi olumsuzlukların sürdüğünü teyit etti. İşsizlik iki haneli rakamlarda seyrederken, tarım dışı işsizlik, genç ve kadın işsizliği kaygı verici boyutunu koruyor” ifadelerine yer verildi. İşsizliğin azaltılması ve istihdamda kalıcı ve güvenceli artış sağlanması için yapılması gerekenler ise şöyle sıralandı: Çalışma sürelerinin azaltılması, herkese en az bir ay ücretli yıllık izin hakkı tanınması, güvencesiz çalışma biçimlerine son verilmesi, sendikal hak ve özgürlüklerin kullanımının güvence altına alınması, işsizlik sigorta fonunun amaç dışı kullanımına son verilmesi, işgücü piyasalarındaki cinsiyetçi uygulamalara son verilmesi, kamuda personel açığının kapatılması…

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 17.05.2016 10:02
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol