04 Mayıs 2016 Çarşamba 11:03
IŞİD'in canlı bombasıyla ilgili soruya Başbakanlık'tan

IŞİD'in Brüksel’de gerçekleştirdiği kanlı saldırıdaki canlı bombalardan biri olan İbrahim el Bakraoui’nin Haziran ve Temmuz 2015'te Antep'te yakalanıp sınır dışı edildiği iddialarına, Başbakanlık'tan "kamuoyunu ilgilendirmez" yanıtı geldi.

SoL'un haberine göre; İbrahim el Bakraoui’nin 14 Temmuz 2015 ve Ağustos 2015 tarihlerinde Türkiye’den sınır dışı edildiğine ilişkin haberler ulusal ve uluslararası basın organlarında yer almış, Cumhurbaşkanı Erdoğan da 23 Mart 2016 tarihinde Belçika ve Hollanda makamlarını, İbrahim el Bakraoui’nin "yabancı terörist savaşçı" olduğu yönünde uyardıklarını ancak Belçika’nın bu şahsın IŞİD'le bağlantısını tespit edemediğini söylemişti.

'Sınır dışı gerekçesi yazılmadı'
Türkiye’nin üzerine düşeni yaptığı izlenimini veren olay Hollanda makamlarından gelen açıklamalarla yön değiştirmiş ve Erdoğan’ın açıklamasını kısmen doğrulayan Hollanda Güvenlik ve Adalet Bakanı Aard van der Steur, 14 Temmuz 2015’te Hollanda’nın Ankara Büyükelçiği’nin elektronik posta adresine saat 10:14’te İbrahim el Bakraoui’nin Hollanda’ya sınır dışı edilmesine ilişkin “Çok acil” başlıklı bir e-mail geldiği bilgisini verdikten sonra mektupta sınır dışı nedeninin belirtilmediğini; Hollanda polisi, yabancılar şubesi ve kraliyet özel birliklerinin bu mektuptan haberdar edilmediğini söyleyerek Türkiye’nin normal sınır dışı etme prosedürlerini uygulamadığını belirtmişti.

Bunun üzerine, Özgür Özel, 25 Mart 2016 tarihinde Başbakan Ahmet Davutoğlu’na bir soru önergesi yönelterek, Brüksel bombacısı İbrahim el Bakraoui’nin “yabancı terörist savaşçı olduğu yönündeki uyarının” Hollanda ve Belçika makamlarına ne şekilde ve hangi tarihte bildirildiğini, bu uyarının hangi resmi kanallar aracılığıyla yapıldığını sormuştu. Özel ayrıca Bilgi Edinme Kanunu kapsamında Başbakanlığa başvurarak, İbrahim el Bakraoui’nin sınır dışı edilmesine ilişkin belgelerin bir örneğini talep etmişti.

Bimer: "Kamuoyunu ilgilendirmez"
Soru önergesine bugüne kadar cevap alamayan Özel’e, bilgi edinme hakkını kullanarak başvurduğu Başbakanlık İletişim Merkezi’nden (BİMER) gelen yanıtta 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu’nun 18. ve 25. Maddeleri uyarınca istenen belgelerin verilemeyeceği bildirildi.

Söz konusu kanunun 18. Maddesi sivil ve askerî istihbarat birimlerinin görev ve faaliyetlerine ilişkin bilgi veya belgelerin bu kanunun kapsamı dışında kaldığına işaret ederken; 25. Maddesi’nde ise "kurum ve kuruluşların, kamuoyunu ilgilendirmeyen ve sadece kendi personeli ile kurum içi uygulamalarına ilişkin düzenlemeler hakkındaki bilgi veya belgeler, bilgi edinme hakkının kapsamı dışındadır. Ancak, söz konusu düzenlemeden etkilenen kurum çalışanlarının bilgi edinme hakları saklıdır" ifadeleri yer alıyor.

Kaynak: Birgun.net
Son Güncelleme: 04.05.2016 11:03
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol