banner200
banner235
banner225
06 Mayıs 2016 Cuma 08:43
IŞİD ülkede cirit atıyor, hükümet ‘’haberdar değil’’
banner188
banner213
banner230

SEBAHAT KARAKOYUN / sebahatkarakoyun@birgun.net
@ssenyaprak

CHP’li Şafak Pavey, bilgi edinme kapsamından önce Başbakanlık’a yönelttiği IŞİD sorularına yanıt alamayınca Adalet Bakanlığı’na başvurdu. Soruların çok önemli bir bölümünü yanıtsız bırakan Adalet Bakanlığı, 473 IŞİD üyesinden sadece 12’sinin hüküm giydiğini bildirdi.

CHP’li Pavey’in Türkiye’deki IŞİD yapılanmasına yönelik sorularına Başbakanlık üç gün gibi kısa bir sürede yanıt verdi. Ancak yanıtta, ilgili yasanın “Kurum ve kuruluşların ayrı veya özel bir çalışma, araştırma, inceleme ya da analiz neticesinde oluşturulabilecek türden bir bilgi veya belge için yapılacak başvurulara olumsuz cevap verebilirler” hükmü anımsatılarak talebin karşılanmayacağı kaydedildi. Yazıda talebin reddedilmesiyle ilgili olarak yargı yolunun açık olduğu da anımsatıldı.

Bakanlık da geçiştirdi

Pavey, bunun üzerine Adalet Bakanlığı’na IŞİD’e katılımlar, örgüte yönelik operasyonlar, gözaltı sayısı, tedavi için sınırdan geçen IŞİD militanları, gençleri örgütleyerek Suriye’ye gönderen kaç kişi hakkında işlem yapıldığı, IŞİD üyeliği nedeniyle açılan davalarla ilgili toplam sekiz soru yöneltti. Bakanlıktan gönderilen yanıtta soruların pek çoğu yanıtsız bırakıldı. Bakanlık yanıtladığı tek soruda, Adana, Adıyaman, Ankara, Antalya, Bolu, Bursa, Diyarbakır, Edirne, Erzurum, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Maraş, Kırıkkale, Kocaeil, Malatya, Manisa, Osmaniye ve Sakarya’da IŞİD’e üye 473 kişiden sadece 12’sinin hüküm giydiğini bildirdi.

Hükümet kolluyor

Şafak Pavey, ülkenin her yerinde IŞİD hücreleri bulunduğunu belirterek, “Buna rağmen sadece 473 militanın cezaevlerinde bulunması düşündürücüdür” dedi. Pavey, Başbakanlığın sorularını yanıtsız bıraktığını, Adalet Bakanlığı’nın ise sekiz sorudan sadece birini yanıtladığını vurgulayarak, “Bu tavır hükümetin IŞİD’i kollamaya çalıştığını göstermektedir. Hemen hemen hergün Kilis’e roket atılıyor. Yurttaşlarımız yaşamını yitiriyor. Türkiye’deki IŞİD militanlarından haberi olmayanlar her ne hikmetse Kilis’e roketli saldırı sonrası IŞİD’i vuruyor ve anında kaç kişinin öldürüldüğü de açıklanabiliyor.“

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 06.05.2016 08:43
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol