banner200
banner222
19 Ağustos 2016 Cuma 17:02
IŞİD, Menbiç'ten böyle kaçtı
banner188
banner213
banner230

Suriye'nin Halep kentine bağlı olan ve 2014 yılından beri IŞİD kontrolünde olan Menbiç'in 70 gün süren operasyondan sonra IŞİD'ten geri alınmasının ardından, ilçeden yanlarına sivilleri alarak kaçıp Cerablus yönüne doğru kaçan IŞİD'lilerin havadan çekilen fotoğrafları yayınlandı.

Operasyonda etkin rol oynayan Demokratik Suriye Güçlerinin resmi Twitter hesabında yer alan fotoğraflarda araçlarla kenti terk eden IŞİD'lilerin olası hava saldırısına karşı sivilleri yolda her iki yanlarında yürütülerek kalkan olarak kullandıkları görülüyor. ABD Bağdat Koalisyonu Sözcüsü Albay Chris Garver 3 gün önce yaptığı açıklamada, Suriye Demokratik Güçleri'nin (SDG) kenti geri alacağı belli olduğunda, 100- 200 IŞİD'linin araba ve kamyonlarla kaçtıklarının görüldüğünü açıklamıştı.

Menbiç'in IŞİD'ten alınmasında etkin rol oynayan ve içerisinde Arap, Kürt ve Türkmenlerin bulunduğu Demokratik Suriye Güçleri (DGS)'nin resmi Twitter hesabında, Menbiç'in IŞİD'ten geri alınmasından sonra IŞİD'lilerin kentten kaçışını gösteren havadan çekilen fotoğrafları yayınladı. Fotoğraflarda, buldukları bazı araçlarla kaçan IŞİD'lilerin yanlarındaki sivilleri yolun iki tarafından kendilerine kalkan olarak kullanıp olası hava saldırısından korunmaya çalıştıkları görüldü. Uzun bir konvoy şeklendi Menbiç'in ayrılan IŞİD'lilerin Cerablus yönüne gittikleri ve bu sırada havada Koalisyon uçakları ve insansız hava araçları tarafından gözetlendikleri ortaya çıktı.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 19.08.2016 17:02
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol