banner200
banner235
banner225
17 Ağustos 2016 Çarşamba 08:23
IŞİD, Menbiç'i bubi tuzakları ve mayınlarla donatmış
banner188
banner213
banner230

ABD destekli Demokratik Suriye Güçleri tarafından IŞİD'den geri alınan Suriye'nin Menbiç şehrinde örgütün irili ufaklı mayın ve çok sayıda bubi tuzağı gizlediği ortaya çıktı. 4 gün önce geri alınan şehirden belirli aralıklarla patlama sesleri yükseliyor.

Demokratik Suriye Güçleri'nden (SDF) bazı askerlerle Menbiç şehirini gezen Daily Beast muhabiri Wladimir Van Wilgenburg, şehrin pek çok yerinde örgütün hala bayraklarının asılı olduğunu ve şehre geri dönen halkın korkudan onları yerinden indiremediğini söyledi. IŞİD'in şehirdeki her türlü eşyayı özel ayarlı bir bombaya dönüştürmüş olabileceğinden şüphelenen Menbiçliler'in bazıları ise evlerine girdiğinde patlayan bombalarla karşılaşmış.

Sputnik'te yer alan habere göre IŞİD'in Rakka yolunda ve Halep yakınındaki stratejik olarak gördüğü Menbiç kentini boşaltmadan önce bazı yerlere de mayın gizlediği ifade ediliyor. SDF gönüllülerinden Heval Zagros, şehrin kurtarılması sırasında iki komutanının mayınlara bastığını, bir tanesinin bir gözünü, ötekisinin ise iki ayağını kaybettiğini söyledi. Fransa'dan SDF adına savaşmak için gelen Soran Berxwedan, 'Maalesef SDF'nin mayın ve patlayıcıları tespit edecek uzmanları yok. Batı ülklerinden acilen mayın uzmanları buraya gelmeli" dedi.

HASTANELER DE MAYINLI

Bölgede gönüllü doktor olarak çalışan Floridalı Patrick Kasprik ise, şehrin acilen teşekküllü hastane ve bakımevlerine ihtiyacı lduğunu söyledi. "Burada hala insanlar ölüyor. Tüm şehir mayınlar altında. Batı'dan STK'lar ve deneyimli doktorlara ihtiyacımız var. SDF'nin imkanları yeterli değil. Menbiç'teki bazı hastaneler de mayınlanmış, bu nedenle giremiyoruz. Özellikle tıbbi yardıma muhtacız" dedi.

TEHLİKELİ OLSA DA EVLERİNE GİRİYORLAR

SDF komutanlarından Ebu Amjad, "100 bin kişi yavaş yavaş Menbiç'e dönüyor. Ancak onlara evlerinin mayınlı olabileceği konusunda ikna edemiyoruz. Bizle bu konuda savaşıyor, yine de evlerine giriyorlar" dedi

'BUBİ TUZAKLARI KOALİSYON SALDIRILARINDAN DAHA TEHLİKELİ'

Wilgenburg, yazısının devamında 'Menbiç kurtarılmadan birkaç gün önce IŞİD mezaliminden şehrin dışına kaçmaya çalışırken mayına basan insanlar gördüm. Bir tanesinde bebeğini kaybeden bir baba, "Keşke evimi hiç terk etmeseydim" demişti. Menbiç'te konuştuğum yerel halktan pek çok insan da son haftalarda IŞİD'den daha çok zarar verdiği iddia edilen ABD koalisyonunun uçaklarının attığı bombaların bile bu mayınlar kadr riskli olmadığını söyledi' diye yazdı.

Örgüt, çekilmeden önce zayiat vermemek için binlerce Menbiçliyi de canlı kalkan olarak kullanmış ve o sayede Demokratik Suriye Güçleri ile pazarlık yapabilmişti. Canlı kalkan olarak kullanılan 2 bin Menbiçli ise daha sonra serbest bırakılmıştı.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 17.08.2016 08:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol