22 Haziran 2016 Çarşamba 13:23
IŞİD Menbic'de 800 Kürt'ü kaçırdı

Suriye'nin kuzeyinde IŞİD'in önemli merkezlerinden Menbic'in IŞİD'ten geri alınması için Demokratik Suriye Güçleri'nin başlattığı operasyon sürerken, IŞİD'in Menbic, Bab, Cerablus ve Ezaz bölgelerinden yaklaşık 800 sivil Kürt'ü kaçırdığı belirtildi.

Fırat Nehri'nin batısında bulunan ve IŞİD için stratejik önemi olan Menbic'in IŞİD'ten geri alınması için 1 Haziran'da başlatılan operasyon devam ediyor. IŞİD'in kenti kuşatan Demokratik Suriye Güçleri ve Menbic Askeri Meclisi güçlerinin kuşatmasını kırmak 16 Haziran'dan bu yana yaklaşık 800 sivil Kürt'ü kaçırdığı belirtildi. Suriye ve Irak'taki Kürt sitelerinde yer alan haberlere göre, IŞİD'in Menbic operasyonu devam ederken Menbic, Bab, Cerablus ve Ezaz bölgelerinden aralarında kadın ve çocuklarında bulunduğu 800 sivil Kürt'ün kaçırıldığı belirtildi. Kaçırılanlar çoğunlukla El Arime, Erebweran, Şawi, El Xendure, Kawukli, Sersumbat, Til Circi, Kaebe, Qubesin, Numan ve Qaer Kelbin köylerinden olduğu, kaçmaya çalışan 7 kişinin IŞİD tarafından öldürüldüğü ve 11 kişinin yaralandığı belirtildi.

"KÜRTLERİ TEMİZLEMEK İSTİYORLAR"

Kaçırılanlar arasında bazı Araplarında bulunduğu ve atışmalarda canlı kalkan olarak kullanıldığı ileri sürüldü. Demokrat Suriye Meclisi (MSD) Eş Başkanı İlham Ehmed, sivillerin kaçırılmasının, bir insanlık suçu olduğunu belirterek, şöyle konuştu:
"Kaçırma olayı DAİŞ çetebaşlarının yeni bir oyunu olarak kaygı vericidir. DAİŞ Kürtleri kaçırarak bölgeyi Kürtlerden temizlenmek istiyor. BM ve uluslararası kamuoyunun tüm bu saldırı ve katliamlara sessizliğini kınıyoruz. Bölge halkını Demokratik Suriye Güçlerine destek vermeye çağırıyoruz." ()

Kaynak: Birgun.net
Son Güncelleme: 22.06.2016 13:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol