banner200
banner222
04 Ağustos 2016 Perşembe 13:23
IŞİD ile Antep’teki hastaneler arasındaki ilişkiye dair yeni
banner188
banner213
banner230

Doğu Eroğlu

Kilis-Elbeyli’de görev yapan IŞİD’in sınır emiri İlhami Balı ile Antep’teki 7 özel hastaneye danışmanlık hizmeti veren Savaş Doğru arasındaki telefon görüşmeleri, IŞİD saflarında savaşırken yaralananların Antep’teki özel hastanelerde tedavi edildiğini ortaya koymuştu. 10 Ekim Katliamı dosyasına giren belgelerse IŞİD ile özel hastaneler arasındaki ilişki hakkında telefon dinleme tutanakları dışında yeni deliller sunuyor. Antep’te yapılan ev ve işyeri aramalarında bulunan evraklar, İlhami Balı ile tedavi parası pazarlığı yapan Savaş Doğru’ya ait M.I.S. Danışmanlık firmasının hizmet verdiği 7 hastaneden 2’sinden, IŞİD Antep örgütlenmesi mensuplarına iş göremezlik belgeleri alındığını gösteriyor. IŞİD Antep örgütlenmesinin bir numarası Yunus Durmaz’ın altında görev yapan, IŞİD Antep yapılanmasının şerri eğitim hocalarından Ebu Talha kod adlı Erman Ekici’ye Gaziantep Özel Sevgi Hastanesinden, 10 Ekim Katliamının faili canlı bombaları arabayla Ankara’ya getiren Halil İbrahim Durgun’un eşi Esin Altıntuğ içinse Özel Hatem Hastanesinden iş göremezlik belgesi alınmış.

IŞİD yaralıları için ücret pazarlığı yapmışlardı
Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesinin 17 Kasım 2014’te verdiği iletişimin tespiti kararı uyarınca yapılan telefon dinlemeleri, IŞİD’in Kilis-Elbeyli’de üslenmiş sınır emiri, Ebu Bekir mahlaslı İlhami Balı’nın, Suriye’den gelen yaralı savaşçıları Antep’teki hastanelerde tedavi ettirdiğini ortaya çıkarmıştı. Tutanaklara göre, Balı tedaviler için Savaş isimli bir kişiyle irtibata geçiyor. İkili arasındaki görüşmelerde IŞİD savaşçıları için özel hastanelerin belirlediği tedavi masrafları hakkında pazarlık yapılıyor. Savaş isimli şahıs bir konuşmada toplam 16 hasta için 48 bin doları bulan masrafları pazarlık sonucunda 40 bin dolara indiriyor. Bir başka konuşmada Sınır Emiri Balı, geçirdiği rahatsızlıkla ilgili Savaş isimli kişiye danışıyor, bir diğer konuşmadaysa Savaş isimli kişi 68 bin dolar tutar masraflar için İlhami Balı’dan 35 bin dolar istiyor.

Hastanelerle bağlantıyı kuran firma Ankara’dan
İlhamı Balı’yla görüşme yapan kişinin telefon numarası incelendiğinde, hattın Ankara merkezli M.I.S. Danışmanlık adında bir hastane yönetimi danışmanlığı firmasına ait olduğu, İlhami Balı’yla konuşan kişininse firmanın sahibi Savaş Doğru olduğu anlaşılmıştı. M.I.S. Danışmanlık şirketinin kendi internet sitesinde yer alan bilgiler, firmanın Antep’te 7 farklı hastaneye danışmanlık hizmeti verdiğini gösteriyordu. BirGün’ün IŞİD’in Antep ve Kilis yapılanmalarının tedavi hizmeti aldığı hastanelerle ilişkilerini duyurduğu 22 Mayıs 2016 tarihli haberi, Ankara 2. Sulh Ceza Mahkemesinin 15 Temmuz’da aldığı karar uyarınca erişime engelli.

BirGün’ün 22 Mayıs tarihli haberine erişilemiyor: http://aidiyet.esb.org.tr/landpage?ms=http://www.birgun.net/haber-detay/isid-in-yaralilari-antep-te-ozel-hastanede-tedavi-goruyor-sebekede-insani-yardim-dernekleri-de-var-113107.html

10 Ekim Katliamı dosyasının eklerinde tespit edilen belgelerse, IŞİD’in Antep ve Kilis yapılanmaları ile Antep’teki özel hastaneler arasındaki ilişkiye dair yeni bulgular sunuyor.

IŞİD’in şerri eğitim hocasına rapor
10 Ekim Katliam davası dosyasına giren fakat tarihi okunamayan, Antep’te yapılan ev ve işyeri aramalarında ele geçen belgeye göre, IŞİD’in Antep yapılanmasının en üstünde yer alan Yunus Durmaz’a bağlı çalışan, Ebu Talha kod adlı Erman Ekici için, Gaziantep Özel Sevgi Hastanesinden iş göremezlik belgesi alındı. Aramalarda ele geçen bazı yazışmalar, IŞİD çevreleri içindeki isimlerin 33 yaşındaki Ekici aracılığıyla Yunus Durmaz’a mesaj ilettikleri görülüyor. Öte yandan 10 Ekim dosyasına giren Konstantin Askeri Eğitim Kampı isimli belgede de Ekici’nin ismi geçiyor. IŞİD’in Antep yapılanmasının organize ettiği 90 günlük eğitim kampının şerri eğitim, yani teorik din ve itikat derslerinin yer aldığı bölümde, ders verecek kişiler arasında Ekici de sayılıyor. Ekici ders programına göre, “İslam Tarihi” ile “Tevhid risaleleri” konularından sorumlu. IŞİD üyeliği ve daha pek çok suçtan yargılanan Ekici hâlâ firari durumda.

Bir rapor da Halil İbrahim Durgun’un eşine
IŞİD’in Antep örgütlenmesinin irtibatlı olduğu sanılan bir başka hastanedense, 10 Ekim Katliamı davası sanıklarından Esin Altıntuğ için iş göremezlik belgesi alındığı görülüyor. Altıntuğ aynı zamanda, 14 Kasım 2015’te saklandığı eve yapılan polis baskınında kendisini patlatan, 10 Ekim Katliamının faili canlı bombaları arabayla Ankara’ya getiren Halil İbrahim Durgun’un da eşiydi. Esin Altıntuğ, 17 Haziran 2015’te resmi olarak yeniden Altıntuğ soy ismini başlayana kadar, 1997’de evlendiği ve 6 yıl kaldığı eski eşinin soy ismini, yani Malkoç’u kullanıyordu. Dolayısıyla hastaneden alınan raporda da Esin Malkoç ismi geçiyor. Tarihi okunamayan belgenin ‘Esin Malkoç’ adına düzenlenmiş olması, belgenin soy isim değişikliğinin yapıldığı 17 Haziran 2015’ten önce edinildiğini düşündürüyor. IŞİD’in Antep yapılanmasının önemli isimlerinden Halil İbrahim Durgun’un dul eşi Altıntuğ 10 Ekim Katliamı davasında, IŞİD’e üye olma ve daha pek çok iddiayla yargılanıyor.

Hastanenin adı tutanaklarda da vardı
Ebu Talha mahlaslı Erman Ekici’ye iş göremezlik belgesi veren Antep Özel Sevgi Hastanesi, İlhami Balı’yla bir başka IŞİD mensubu arasındaki bir konuşmada da zikrediliyor. Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesinin 17 Kasım 2014’te verdiği iletişimin tespiti kararı uyarınca yapılan telefon dinlemelerine göre, 28 Mart 2015’te kimliği belirlenemeyen biriyle konuşan Balı, cihatçıların Özel Sevgi Hastanesinde tedavi gördüğünü düşündüren ifadeler sarf ediyor:

İlhami Balı: Senin abi bir tane Azeri vardı ya, Sevgi Hastanesinde?
X erkek: He.
İlhami Balı: O dedi ki, “Ben kendi paramı ödeyeceğim.” Ben de sana dedim ki, “Götür bunu Sevgi Hastanesine kendi parasıyla ödeyecekmiş.” Sonra baktı masraflar çok olunca hemen, “Şirket bana bakmıyor...” Ben kendisiyle konuştum. “Ben kendi paramı ödeyeceğim demedin mi? Şimdi niye böyle söylüyorsun?” dedim.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 04.08.2016 13:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol