banner200
banner222
29 Nisan 2016 Cuma 12:23
İranlılar sandık başında
banner188
banner213
banner230

İran'da bugün parlamento seçimlerinin ikinci turu yapılıyor. İlk turdan zaferle çıkan reformcuların bugün de oyların büyük kısmını toplaması bekleniyor. Dolce Welle'nin haberine göre; seçim, İran'ın izleyeceği siyasette belirleyici olacak.

İran'da 290 üyeli mecliste boş kalan 68 koltuk için ikinci tur seçimler için sandık başına gidiliyor.

26 Şubat'ta düzenlenen birinci turda adayların yeterli çoğunluk olan yüzde 25 oy oranına ulaşamadığı merkezlerde ikinci tur yapılıyor. İçişleri Bakanlığının verilerine göre yaklaşık 17 milyon İranlı oy kullanabilecek.

İlk turda reformcular kazanmıştı

Birinci turda Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'yi destekleyen ılımlı muhafazakarlarla reformistlerin oluşturduğu birlik en önemli seçim bölgesi başkent Tahran'da 30 sandalyenin tümünü kazanmıştı. Sertlik yanlısı muhafazakârların önde gelen adayları Tahran'da saf dışı kalmıştı.

Birliğin bugünkü seçimlerde de oyların büyük bölümünü alması bekleniyor. İlk sonuçların Cumartesi akşamı belli olması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Ruhani'nin sınavı

Gözlemciler nükleer anlaşmayı izleyen ilk büyük seçimi Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani açısından önemli bir sınav olarak görüyordu.

Meclis üyeleriyle birlikte uzmanlar konseyi için de oylama yapılacak. Konsey en yüksek dini anayasal organlar arasında yer alıyor. 88 din adamından oluşan konseyin başlıca yetkileri arasında yüksek devrim liderinin denetlenmesi de yer alıyor.

Yasama, Yürütme ve Yargı'da son söz dini liderin

8 yılda bir seçilen uzmanlar konseyi çalışmalarını denetlediği yüksek devrim liderini, hastalıktan dolayı ya da görevini ihmal ettiğine kanaat getirdiği takdirde azledebiliyor. Anayasaya göre yasama, yürütme ve yargıda son sözü 76 yaşındaki Ayetullah Ali Hamaney söylüyor. Hangi yasaların yürürlüğe gireceğine İran'ın dini lideri karar veriyor.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 29.04.2016 12:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol