banner200
banner222
24 Haziran 2016 Cuma 16:03
Interpol 10 insan kaçakçısının resim ve isimlerini açıkladı
banner188
banner213
banner230

İnsan kaçakçılığı şüphesiyle toplam 180 zanlıyı arayan Interpol biri kadın 10 kişinin isim ve resimlerini yayınlayarak kamuoyunu yardıma çağırdı.

Arananlar arasında Macaristan – Avusturya sınırında kişi başına 3000 Euro alarak sığınmacı kaçıran bir Moldavyalı, Macaristan’da aracının kaza yapması sonucu kaçırdığı iki sığınmacının ölümüne neden olan Bulgar bir şoför ile iki Irak vatandaşına sahte bilet sağlayan daha önceki Bakü havalimanı çalışanı da bulunuyor. Dünyanın değişik ülkelerinden olan diğer arananlar ile birlikte 10 kişi 8 ülke tarafından Avrupa’nın dışında da aranıyor.

Interpol sözcüsü Michael O'Connell insan kaçakçılığına karışan kriminal şebekelerin kendilerinden yasal olmayan hizmetler satın alan sığınmacılara karşı acımasız olduğunu belirterek "Bu insanlar insan kaçakçıları için alımı satımı yapılan sadece birer meta" diye konuştu.

İNSAN TACİRLERİNİN 2015 CİROSU 5-6 MİLYAR DOLAR
İnsan tacirlerinin yasa dışı hizmetlerini satın alan sığınmacılardan inanılmaz boyutta para almaları nedeniyle kaçakçıların büyük kârlar elde ettiğini belirten Interpol, insan kaçakçılarının 2015 yılı cirosunu ise 5 – 6 milyar dolar olarak tahmin ediyor.

Interpol Avrupa ülkelerine gelen sığınmacıların yaklaşık yüzde 90’ının insan kaçakçılarının yardımını aldığını, ülke sınırlarında alınan sıkı önlemler sonucu bu oranın daha da artmasını beklediklerini, sığınmacıların cinsel ve işgücü olarak kullanılma riskleri olduğunu açıkladı.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 24.06.2016 16:03
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol