banner200
banner222
04 Eylül 2016 Pazar 12:44
İnternette Kotaya Hayır Topluluğu’ndan çağrı
banner188
banner213
banner230

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK), adil kullanım kotasındaki veri hızının bu yıl içinde iyileştirmesini öngören planına tepki gösteren İnternette Kotaya Hayır Kampanyası Topluluğu, ‘adaletsiz’ olduğunu savundukları kota uygulamasının tamamen kaldırılmasını istiyor.

Diken'den Efe Sönmez'in haberine göre, BTK kullanım kotasını dolduran internet kullanıcılarının internet hızlarını 3 Mbps’ye düşürüyor. Hız iyileştirilmesi için yapılacak düzenlemede, hızın 5 Mbps’ye düşürüleceği konuşuluyor. İnternet kullanıcılarının isyanı da tam bu noktada başlıyor.

Türkiyeliler interneti seviyor

İnternet kullanıcıları hakkında araştırmalar yapan We Are Social adlı örgütün Ocak 2016’da açıkladığı verilerine göre, dünya çapında 3 milyar 419 milyon kişi internet kullanıyor. Türkiye’de ise 46 milyon 280 bin internet kullanıcısı var. Bu sayı, Türkiye nüfusunun yüzde 58’ine denk geliyor. Dünya ortalaması yüzde 46.

Günde bilgisayardan ortalama 4.2 saat internete bağlanan Türkiyelilerin bağlantı hızı 6.2 Mbps. Dünyada ortalama internet hızı 5.1 Mbps iken, bu konuda başı çeken ülke 20.5 Mbps hızla Güney Kore.

Belirli kullanımdan sonra internet hızı düşürülüyor

İnternete bağlantı hızında dünya ortalamasının üstünde olan Türkiye’de kullanıcıların en büyük derdi Adil Kullanım Kotası (AKK).

‘İnternette oluşacak yoğunluğu engelleyerek, dengeli bir kullanım ortamı sunmak’ gerekçesiyle 2009 yılında başlatılan AKK uygulaması, şöyle işliyor: Örneğin herhangi bir internet servis sağlayıcısından (ISS) 16 Mbps hızında, 50 GB’lik kullanım miktarı olan kotasız bir internet paketi alınıyor. Bu kullanım miktarı dolduğu zaman, AKK nedeniyle internet hızı 3 Mbps’ye düşürülüyor. Ancak kullanıcı, tüm ay boyunca 16 Mbps hızla internet kullanmış gibi para ödüyor. Paketin hızı ya da kullanım miktarı ne olursa olsun AKK uygulanıyor.

Yeni düzenleme geliyor, ama…

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), konu hakkında yeni bir düzenleme yapmak için 2016’daki iş planında AKK’ye de yer vermişti. Planda, bu yılın Ağustos ayında, kullanım kotası dolduktan sonraki düşürülecek veri hızının iyileştirilmesi öngörülüyordu. Ancak bu konuda mesafe katedilemedi.

Bu arada, iyileştirmenin ne olduğu tartışılırken BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan, “Tüketici taleplerini dikkate alacağız. Operatörleri hızı artırmaya davet ediyorum. Adil kullanım kotası makul seviyelere çekilecek” demişti. Resmen açıklanmasa da hızın 3 Mbps yerine 5 Mbps’ye düşürüleceği konuşuluyor.

‘5 Mbps bu çağda rezilliktir’

Ancak bu açıklama internet kullanıcılarını tatmin etmedi.

Uzun zamandır adil kullanım kotasının kalkması için uğraşan İnternette Kotaya Hayır Kampanyası Topluluğu da‘tatmin olmayanlardan.’

Diken’e açıklama yapan, isminin haberde yazılmasını istemeyen topluluk sözcüsü, güncelenen uygulamalar ve kaliteli videoların tüketimi artırdığına vurgu yaptı.

“Bir HD videoyu izlemek için en az 8 mbps hız gerekmektedir. BTK ise 2011 yılından beri minimum yatırım, maksimum kazanç yapan bu firmaların yanında olup hızı 2 Mbit attırıp 5 Mbit yapmayı planlıyor” diyen sözcü, sözlerini şöyle sürdürdü:“5 Mbps’yle bir HD video izleyemezsiniz, şu anki teknolojik çağda bu bir rezillik, soygundur. Beş sene boyunca firmalar altyapılarını sadece 2 Mbit attırabilecek şekilde mi geliştirdiler? Bu soruları sorması gereken BTK, hiç sorgusuz sualsiz servis sağlayıcılarının yanında yer almaktadır. Bu, biz gençlere ve internet kullanıcılarına karşı bir hakaret gibidir. Teknolojiye daha çok yatırım yapmamız gerekirken daha da geriye gitmekteyiz, Avrupa ve birçok gelişmekte olan ülkelerden bile geri kalmaktayız.”

15 Temmuz’dan sonra kota kaldırıldı, yoğunluk olmadı

Darbe girişiminin ardından 16 gün boyunca adil kullanım kotası sisteminin askıya alındığını, bunun da internette büyük bir yoğunluğa yol açmadığını gördüklerini belirten sözcü, “Yine de en kötü durum senaryosu göz önünde bulundurularak bir‘dengeleme’ye ihtiyaç duyuluyorsa yoğun saatlerde gerçekten, sürekli yoğun kullanım yapan kullanıcılara karşı, bu kullanıcıların normal hızlarına yüzde 40’a varacak şekilde müdahale edilerek ‘dengeleme’ sağlanabilir” diye konuştu.

‘Eğlence ihtiyaçtır, internet de bir eğlence’

Sözcü; insanların eğlenmek için maç seyretmek, dizi izlemek ve pikniğe gitmek gibi etkinlikler yaptıklarını, internetin de bunlar gibi bir eğlence olduğunu ifade etti.

“İnternet de bu eğlence ihtiyaçlarının çoğu için başvurulabilecek muazzam bir araçtır, günümüzde başlı başına bir ihtiyaçtır. Ancak eğlence, internetin kullanım gayelerinden sadece bir tanesidir. İnternet sadece eğlenceden çok daha fazlasıdır. Çok uzaktaki annenizin, babanızın sesini duyabilmek, yüzünü görebilmektir. Ama gelin görün ki ay içerisinde günler boyu anlamsız bir şekilde yavaşlatılan internet ile bunlar ne mümkün!”

Soldan sağa ülkeler: Gürcistan, Bulgaristan, Romanya, Polonya ve Estonya.
(Kaynak: İnternette Kotaya Hayır Kampanyası Topluluğu)

Bir ihtimal daha var, o da ‘tuzlu’ mu dersin…

İnternetteki yoğunluğu önlemek için farklı ülkeler bazı tedbirler alıyor.

İnternette Kotaya Hayır Kampanyası Topluluğu’nun verdiği bilgiye göre, İngiltere’deki internet sağlayıcısı 30 Mbps ve üstü hız olan paketlerde hafta içi 16.00-23.00, hafta sonu 11.00-23.00 saatlerindeki yoğun kullanımda yüzde 50 oranında hızı düşürüyor.

Türkiye’de, adil kullanım kotasına ‘takılmamak’ da mümkün. Ancak bunun için büyük miktarda bir parayı gözden çıkarmak gerekiyor.

Topluluğa göre adil kullanım kotası olmayan 25 Mbps hızında bir internet için ayda 230 TL vermek gerekiyor. Gürcistan’da 50 Mbps limitsiz internet 65 TL, Bulgaristan’da 25 TL, Yunanistan’da ise 74 TL.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 04.09.2016 12:44
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol