banner200
banner222
27 Haziran 2016 Pazartesi 16:03
İngiltere'den Cebelitarık hamlesi
banner188
banner213
banner230

Brexit kararının ardından İspanya'nın Cebelitarık'ın durumunu gündeme getirmesi üzerine, Dışişleri Bakanı Hammond "Cebelitarık'ın çıkarlarını korumamız zorlaşacak" açıklaması yaptı. İngiltere, Cebelitarık'taki donanma limanına denizaltısını gönderdi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond, Birleşik Krallık'ta geçen hafta yapılan referandumdan çıkan AB'den ayrılık (Brexit) kararının ardından "Cebelitarık'ın çıkarlarını korumanın zorlaşacağını" söyledi.

Hammond İngiliz basınına yaptığı açıklamada, Cebelitarık'ın çıkarlarının korunmasının bundan sonra zor alacağını kaydederek, "Cebelitarık'ın yanında olmaya devam edeceğiz ve halkın isteği dışında bağımsızlık müzakereleri yapmayacağız ancak çıkarları korumak zorlaşacaktır." dedi.

Bu arada, "Brexit" kararının ardından İngiltere'nin "HMS Ambush" isimli denizaltısını Cebelitarık'taki donanma limanına gönderdiği bildirildi.

İspanya'dan, Birleşik Krallık'taki "Brexit" kararının ardından Cebelitarık'a ilgi açıklaması gelmişti.

İspanya Dışişleri Bakanı Jose Manuel Garcia Margallo, "Cebelitarık'ta İspanyol bayrağının dalgalanmasını görmek için sabırsızlandığını" söyleyerek, "Brexit, Cebelitarık için uzun süredir görülmeyen yeni fırsatlar yaratmıştır." demişti.

23 Haziran'da yapılan AB referandumunda, Birleşik Krallık'ın deniz aşırı toprağı Cebelitarık'taki seçmenlerin yüzde 96'sı AB'de kalınmasından yana oy kullanmıştı. Birleşik Krallık genelindeki halkın yüzde 52'si ise "AB'den çıkalım" kararı vermişti.

Üç asır boyunca İngiltere'nin egemenliğinde olan Cebelitarık'ta 30 bin kişi yaşıyor ve ekonomisi, off-shore bankacılığı, internet üzerinden bahis ve turizme dayanıyor.

İspanya'nın güneyinde bulunan 6,7 kilometrekarelik kara parçasının kime ait olduğu İspanya ile İngiltere arasında kimi zaman tartışmaya ve gerginliğe neden oluyor.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 27.06.2016 16:03
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol