banner200
banner222
06 Haziran 2016 Pazartesi 08:43
İnfaz kanıtına rağmen IŞİD’liler bırakılmış!
banner188
banner213
banner230

ERK ACARER / erkacarer@birgun.net
@eacarer

Suruç’ta gözaltına alınıp ellerindeki HardDisk’teki infaz görüntülerine rağmen tutuklandıktan kısa bir süre sonra serbest bırakılan IŞİD’ciler eylem planı içinde. Şimdi polis her yerde onları arıyor. Söz konusu militanlar Ankara ve Antep patlamalarında da kilit durumda. Tam bu noktada akıllara, serbest bırakılmasalar ‘O katliamlar yaşanmayabilir miydi?’ şüphesiyle birlikte ‘Acaba yeni olası eylemler önlenebilecek mi?’ sorusu da takılıyor.

Ankara Katliamı’nın planlayıcılarından olduğu bilinen ve kendini 19.05.2016 tarihinde Antep’teki evinde patlattığı iddia edilen Yunus Durmaz’ın ağabeyi Ökkeş Durmaz ile yine Antep’te 02.05.2016 tarihinde karakola canlı bomba saldırısı gerçekleştiren İsmail Güneş’in kuzeni Ahmet Güneş’in, tutuklanıp ellerinde bulunan HardDisk’teki infaz görüntülerine rağmen birkaç ay içinde serbest bırakıldıkları ortaya çıktı.

Dokümanları yok etmek istediler

24 Nisan 2014 tarihinde Suruç’ta gerçekleştirilen operasyonda, 27 R 4081 plakalı araçla Urfa istikametinden Antep’e doğru gitmekte olan şahıslar operasyon kapsamında çevrildi. O aracın içerisinde, geçen günlerde Emniyet tarafından kendini Antep’te patlattığı açıklanan Yunus Durmaz’ın ağabeyi Ökkeş Durmaz ile yine Antep karakoluna saldıran İsmail Güneş’in kuzeni Ahmet Güneş bulunuyordu. Aracı kullanan ise, IŞİD’in müzahir ailelerinden biri olduğu bilinen ve aynı zamanda El Kaide üyeliğinden sabıkalı olan Delibaşlar ailesinden Mustafa Delibaşlar’dı.

Araç içerisinde yapılan incelemede IŞİD’e ait çok sayıda örgütsel doküman bulundu. Sanıklar operasyona maruz kalacaklarını anlayınca yanlarında bulunan dokümanları, çevirmeden önce aracın camından çalılık bir araziye attı. Yapılan aramada bulunanlar, sanıkların IŞİD üyesi olduklarına şüphe bırakmayacak nitelikteydi. Aramada, çalılık alan içerisinde birer adet uç kısmı kırılmış Scandisk marka kırmızı renkli flash bellek, micro SD hafıza kartı ve siyah renkli kar maskesi bulundu. Yine çalılık alanda ele geçirilen Toshiba marka Z3CRP49RTRE8 seri nolu siyah renkli HardDisk’e kayıtlı olan video, belge ve dokümanlar aynı zamanda ağır suç niteliği taşıyordu. Sanıklar buna rağmen serbest bırakıldı. İşte o Harddisk’te ve belleklerin içinde olanlar:

1- İnfaz görüntüleri

Toshiba marka Z3CRP49RTRE8 HardDisk’te korkunç infaz görüntüleri bulunuyordu. Bir kişi dizleri üstüne çökertilmiş bulunuyordu. Ahmet Güneş, orada bulunan 8-10 kişilik bir IŞİD grubuna hitaben konuşma yapıyor. İnfaz edilecek kişinin ‘mürted’ olduğunu söyleyerek, bu infazın içinde bulunan gruba nasip olmasından dolayı şükrediyor. İşlenen amelin kabul edilmesi için dua edildikten sonra konuşmasını bitiriyor. Ardından söz konusu diz çökertilmiş kişiye tekbir getirilerek hep birlikte ateş ediliyor. Şahsın cesedine de çok sayıda kurşun sıkılıyor.

2- Türkiyeliler Suriye’de IŞİD için eğitiliyor

Ahmet Güneş sorgusu sırasında kendisine yöneltilen “IŞİD Suriye’de kullandığı silahları nereden temin ediyor?” sorusunu yanıtsız bırakırken, yine HardDisk içerisindeki görüntülerde, 10-15 kişilik bir IŞİD grubunun kampta Güneş ile birlikte, silahlı eğitim, koordinasyon ve beden eğitimi aldıkları ve bu sırada, sık sık İslam Devleti adına sloganlar attıkları tespit edildi.

3- Çok sayıda örgütsel doküman

Güneş yine sorgusu sırasında, kendini Antep’te üzerindeki bombayla patlattığı belirtilen ve Ankara Katliamı’nın planlayıcılarından olduğu bilinen Yunus Durmaz’ın ağabeyi Ökkeş Durmaz’la iki-üç yıldan beri tanıştıklarını ifade etti. Söz konusu şahıs, yakalandıkları sırada otomobili kullanan Mustafa Delibaşlar’la ise yeni tanıştığını iddia etti. Ancak Delibaşlar’a ait otomobilde de cihatla ilgili çok sayıda doküman ele geçti. Aracın torpidosundan, El Kaide’nin ikinci kuşağını anlatan kitap ve üzerinde IŞİD logosu bulunan etiketler çıktı.

4- IŞİD’in hocası

Güneş’in evinde yapılan aramada da intihar bombacılarına ait görüntülerin olduğu CD’ler bulundu. Güneş’in sık sık yasa dışı yollarla rahatça Suriye’ye girip çıktığı anlaşılırken yine Toshiba marka HardDisk içinde yer alanlardan, buradaki kamplarda silahlı eğitim aldığı, eğitimlerde AK-47 (Kaleşnikof) marka silah kullanıldığı ve diğer militanların Ahmet Güneş’e ‘Hoca’ diye hitap ettikleri anlaşıldı.

İşte tüm bunlara, sanıkların aralarındaki bağlara ve infaz görüntülerine rağmen, Ankara Gar ve Antep Karakol saldırılarını gerçekleştirenlerle birinci dereceden akrabalıkları bulunan cezaevindeki IŞİD militanları serbest bırakıldı.

***

“Musul’da takas edildiler” iddiası

Suruç’ta yakalanıp, gerçekleştirdikleri ve kayıt altına aldıkları infaz görüntülerine rağmen, birkaç ay gibi kısa bir süre içerisinde cezaevinden ‘çıkan’ IŞİD militanları Ökkeş Durmaz, Ahmet Güneş ve Mustafa Delibaşlar’ın 49 konsolosluk mensubuna karşılık takas edilen 50 IŞİD’ci içerisinde olduğu iddia edildi. Militanların yakalandığı ve cezaevinden salıverildiği zaman dilimi ile Musul’da 49 konsolosluk çalışanının Türkiye’ye getirildiği tarihin birbiriyle örtüşmesi iddiayı güçlendiriyor. IŞİD, Musul Konsolosluğu’na 11 Haziran 2014 yılında baskın yapmış ve 49 personeli rehin almıştı. Örgütün elindeki rehinelerimiz ancak 20 Eylül’de Türkiye’ye giriş yapabilmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 49 konsolosluk çalışanıyla ilgili olarak ‘Velev ki takas oldu’ sözleri bir tartışma başlatmış, takas imkânı MİT yasası olarak bilinen ve 17 Nisan 2014’te Meclis’ten geçen 6532 sayılı kanunda yer almıştı. Buna göre, Türkiye’de bulunan yabancı tutuklu ve hükümlüler başka bir ülkedeki tutuklu ve hükümlülerle takas edilebilecekti. Oysa söz konusu üç IŞİD’ci Türkiye vatandaşıydı!

‘İntikam alacaklar’ istihbaratı

Ahmet Güneş’in, uzun dönem IŞİD’in elinde bulunan bir kentte kadılık yaptığı, Ökkeş Durmaz’ın kilit bir noktada görev aldığı ve yine Mustafa Delibaşlar’ın da Suriye topraklarında sözde vali olarak görev aldığı belirtiliyor. Ancak istihbarat birimlerine çok vahim bilgilerin yansıdığı da biliniyor. Örgütün, Antep’te kaldığı hücre evine yapılan baskında üzerindeki bombayı patlatan sözde IŞİD Emiri Yunus Durmaz’ın intikamını almak için bombalı eylem yapmak için harekete geçtiği tespit edildi.

Neden o gün bıraktınız?

İstihbarat, Yunus Durmaz’ın ölümünden Türkiye’yi sorumlu tutan Ökkeş Durmaz ve aile fertlerinin bombalı eylem yapmak istediklerini tespit etti. İstihbarat, yine İsmail Güneş’in amcaoğlu olan Ahmet Güneş ve Talha Güneş’in de eylem arayışında olduğunu saptadı. Polis, her yerde canlı bomba olarak eylem yapabilecekleri değerlendirilen Durmaz ve Güneş ailesine mensup şahısları arıyor. Bu durum, ‘O gün, bu şahısları neden bıraktınız?’ sorusunu akla getiriyor!

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 06.06.2016 08:43
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol