banner200
banner222
22 Ağustos 2016 Pazartesi 14:24
İncirde rekolte düştü, kalite arttı
banner188
banner213
banner230

Ege Bölgesi kuru incirinde yeni sezonun rekolte tahmin rakamları açıklandı.

İzmir Ticaret Borsası (İTB) Koordinatörlüğünde, Ege İhracatçı Birlikleri, İzmir Ticaret Odası, Aydın Ticaret Borsası işbirliğinde ve Erbeyli İncir Araştırma Enstitüsü ile Aydın Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nün katkıları ile gerçekleştirilen toplantıda 2016/2017 sezonu Ege Bölgesi kuru incir rekolte rakamları kamuoyuyla paylaşıldı.

REKOLTE DÜŞTÜ KALİTE ARTTI
Yeni sezonun rekolte tahminlerini açıklayan İTB Yönetim Kurulu Üyesi Özhan Şen, bu sene ürünlerdeki hastalık oranlarının daha düştüğünü ancak buna rağmen rekoltede düşüş yaşandığını incirin kalitesinin ise arttığını söyledi.

Geçtiğimiz sene 74 bin 500 ton olan rekolte tahmin rakamları bu sene yüzde 3 oranında bir düşüşle 72 bine geriledi.

HASTALIKLAR AZALDI KALİTE ARTTI
Geçen seneki rekolte çalışmalarında yaklaşık yüzde 5 oranında bir sapma olduğunu, sapma oranının düşük olmasının sevindirici olduğunu söyleyen Şen, yeni sezon ürünü hakkında, “Geçtiğimiz sezon kuru incir rekolte miktar olarak yüksek olsa da, yağış, nem ile hastalık ve zararlıların etkisiyle akma, ekşime ve çatlama gibi kalite sorunları yaşamıştık. Heyetimiz bu yılki çalışmalarında hastalık ve zararlıların etkisinin geçen yıla göre az olduğunu ve dolayısıyla daha kaliteli ürün elde edeceğimizi tespit etmiştir. İş malı olarak tabir ettiğimiz kaliteli incir oranının toplam rekolte içerisindeki payının daha yüksek olmasını bekliyoruz. Ancak, bazı bölgelerde meyvelerin olgunlaşma döneminde yaşanan yüksek sıcaklıklar nedeniyle meyve iriliği geçen yıla göre daha düşük kalmıştır. Kasım-nisan aylarındaki yağışların az olması nedeniyle sürgün uzunluklarının kısa kalmış ve bu nedenle birçok bölgede meyve tutumunun geçen yıldan az olduğu tespit edilmiştir” diye konuştu.

İNCİR YAPRAĞINDA BOR MİKTARI ARTIYOR
Aydın başta olmak üzere incirde yaşanan jeotermal sorunu hakkında konuşan İncir Araştırma Enstitüsü Müdürü Selim Arpacı, bölgede incelemenin detaylı olarak sürdürüldüğünü, kısa sürenin ardından jeotermalin incir için tehdit olup olmadığının kesinleşeceğini ifade etti. Arpacı, “Aydın’da fiziki olarak görünen kuyu sayı artışı var. Kuyulardan gelen borular incirde itme yapıyor. Bölgede çıkan gazlarla ilgili araştırmalar yapılıyor. Cihazlarla ölçüm yapıyoruz. Bununla ilgili çalışmaların sonunda jeotermalin etkisi araştırılacak net konuşabileceğiz. Mevcut araştırmalarda incir yapraklarında Bor miktarının fazla olduğunu söyleyen Arpacı, “İncir yaprağında bor miktarının yükseldiği ortaya çıktı. Bu miktarın azalması için santrallerin veya kuyu açılma işlemlerinin düzenli yapılması ile önüne geçilebilir” dedi.

KALİTE DÜŞÜŞ FARKINI KAPATACAKTIR
Kuru incirde yapılan ihracatın geçtiğimiz yıllara oranla artış gösterdiğini ifade eden Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birlik Başkanı Birol Celep, “Rekoltedeki düşünün rakamsal değerini kalite problemi ile kapatacağız. Geçen sene kalite baya eksikti. Ürünün kaliteli olması, işçilik anlamında da ekonomimize katkı sağlayacak. Artık hiçbir pazarlık sorunumuz olmaz. Biz inciri 12 ay tüketilebilecek duruma getirdik. Arz talep dengesini devam ettirecek bir piyasa oluşturmak lazım. Spekülatif düşüncelere yer vermemek gerekiyor. Geçen seneye oranla ihracatımızda yüzde 15 oranında bir artış var. Bu sene kalitenin yüksek olması ihracat için son derece önemli. Bu seneki ürün son 10 yılın en iyi ürünü diyebiliriz” ifadelerini kullandı.(EGEDESONSÖZ)

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 22.08.2016 14:24
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol