banner200
banner222
09 Ağustos 2016 Salı 10:42
İnceleme talimatı verilmeli
banner188
banner213
banner230

FATİH KIYMAN

Uzmanların tepkilerine karşın devam eden Beşiktaş-Kabataş metro çalışmalarına ilişkin dün sosyal medyada paylaşılan bir fotoğraf büyük yankı uyandırdı. Paylaşılan fotoğrafta, kazı çalışmalarının devam ettiği bölgede yeraltından çıkan tarihi yapı görülüyor. Yurttaşlar, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Beyaz Masa’dan bilgi talep ederken, konuyla ilgili henüz bir açıklama yapılmadı.

Haziran ayında basında yer alan haberlerde henüz kayda değer bir kalıntı çıkmadığı, yine de kazıların İstanbul Arkeoloji Müzeleri denetiminde titizlikle devam ettirildiği belirtilmiş, 19. yüzyıl sonu ve 20. yüzyıl başına tarihlenen kalıntıların oldukça tahrip olmuş vaziyette bulunduğu ve mimari planının anlaşılmasının oldukça güç olduğu öne sürülmüştü.

Diğer yandan, sosyal medyada paylaşılan fotoğrafta görünen yapının duvarları ve yer döşemeleri net bir biçimde görülürken, kalıntıların akıbetinin ne olacağı ise bilinmiyor.

‘İhbar olarak kabul edilmeli’

Konuyu BirGün’e değerlendiren II Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Eski Başkanı Prof. Dr. Mete Tapan, “Kültür Bakanlığı, Koruma Kurulu’na buluntuları incelenmesi için talimat vermelidir. Talimat verilmese de Koruma Kurulu Müdürlüğü konunun üzerine gidebilir, fakat o da Kültür Bakanlığı’nın iznine tabidir. İhbar geldiği vakit Bakanlığın el koyması lazım, bunu bir ihbar olarak telakki edebilir” şeklinde konuştu.

Kamuoyuna bilgi verilmeli

Arkeologlar Derneği İstanbul Şube Başkanı Yiğit Ozar, yürütülen çalışmalarda kalıntıların belgelendiği, görebildikleri kadarıyla gereken titizliğin gösterildiğini, fakat yapılan paylaşımlarda kamuoyunda bilgi eksikliği olduğunun anlaşıldığını, İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nin konuyla ilgili kamuoyuna bilgi vermesi gerektiğini aktardı.

CHP’den araştırma komisyonu talebi

CHP, İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın mimar arkadaşı Hakan Kıran’ın tasarladığı ‘Martı’ projesini Meclis’e taşıdı. CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş ve arkadaşları tarafından hazırlanan araştırma önergesiyle, “Martı Projesi”nin, İstanbul ve ülkemiz üzerinde yaratacağı demografik-ekolojik etkilerinin araştırılması, çevre felaketi iddiaları ve hükümete yakın firmalara büyük rantlar sağlanacağı iddialarının araştırılması amacıyla Anayasanın 98 inci, İçtüzüğün 104 ve 105 inci maddeleri uyarınca Meclis Araştırması” istendi.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 09.08.2016 10:42
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol