banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
09 Ağustos 2016 Salı 08:23
İmam hatiplerde geri adım yok!

SERBAY MANSUROĞLU
[email protected]
@serbaymansur

Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü Konyaaltı, Kepez ve Gazipaşa ilçelerindeki ilkokul ve ortaokul binalarının içine imam hatip sınıfları açıyor. Okullara gönderilen resmi yazıda, “İmam hatip ortaokullarının faaliyetlerini sağlıklı bir şekilde yürütebilmesi için her türlü tedbirin alınması” istendi.

Resmi yazı gönderildi

“İlkokul ve ortaokul binası içinde imam hatip ortaokulu açılması” konulu resmi yazı gönderen Antalya Milli Eğitim İl Müdürü Yüksel Arslan, “Bu konuda her türlü tedbirin alınmasını” istedi. Yazıda şu ifadeler kullanıldı: “2016-2017 eğitim öğretim yılından itibaren ilçeniz talebi doğrultusunda ilkokul ve ortaokul binaları içinde imam hatip ortaokulu açılmasıyla ilgili valilik makamının ilgi onayı, Milli Eğitim Müdürlüğü Kurum Açma, Kapatma, Ad Verme Komisyonu’nun ek listede belirtilen kararları ekte gönderilmiştir.”

Cemaatlerden ders çıkarılmıyor’

Eğitim Sen Antalya Şube Başkanı Kadir Öztürk, kararla ilgili itirazda bulunduklarını ifade etti. Okulun içinde okul olmayacağını ve dini eğitimin okulun içinde olmasını doğru bulmadıklarını aktaran Öztürk, “Kaç gündür İl Milli Eğitim Müdürü’nden görüşme talep ediyoruz. Bize randevu verilmedi. İtirazımızı bilmelerini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Cemaat grubunun eğitim alanındaki tasfiyelerinden ders çıkarılmadığını vurgulayan Öztürk, şöyle konuştu:

“Antalya’da 3 ilçede toplam 8 tane ilkokul ve ortaokulda imam hatip sınıfı açılmasıyla ilgili yazı tebliğ edildi. Eğitim Sen olarak yıllardır bilimsel, laik ve demokratik eğitimi savunduğumuzu söyledik. Ve söylerken de şunu ekledik: Okullar gittikçe tek din tek mezhep ekseninde gericileştiriliyor. Ayrıca cemaatlerin milli eğitimi yönettiğini ifade ettik. Yapılan tasfiyelerin yöntemi yanlış olsa da, bir cemaat grubunun eğitimde kümelenmesi haklılığımızı ortaya koydu. Bundan ders çıkarılmasını beklerdik. Ancak geri adım atılmıyor.’’

‘Zamanlama dikkat çekici’

OHAL sürecinde bu uygulamaların devreye sokulmasını dikkat çekici olarak değerlendiren Öztürk, “OHAL zamanında bunun yapılması bizim açımızdan dikkat çekici. Okulların ve öğretmenlerin sorunlarının çözüleceği noktada, sorunlar katmerleniyor. Velilerin imam hatip açma talebi yoktur. Talep olsa bile dini eğitimin kamu okullarında verilmesi doğru değil. Milli mutabakttan bahsedildiği bir dönemde bürokratların bundan ders çıkarmadığını görüyoruz’’ diye konuştu.

******

Veliler ve eğitimcilerden tepki

Antalya Valiliği’nin Konyaaltı, Kepez ve Gazipaşa ilçelerindeki ilkokul ve ortaokul binalarının içine imam hatip sınıfları açma planı, velileri ve eğitimcileri harekete geçirdi. Eğitim Sen yöneticileri, karara ilişkin bugün 13.00’da şube binasında basın toplantısı düzenleyeceğini açıkladı. Veliler ise, bugün Attalos Heykeli önünde bir basın açıklaması yapacaklarını duyurdu.

Kaynak: Birgun.net
Son Güncelleme: 09.08.2016 08:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177