banner200
banner235
banner225
03 Şubat 2016 Çarşamba 14:44
İki gezegen çarpışıp Dünya'yı oluşturmuş!
banner188
banner213
banner230

Dünya'nın 4,5 milyar yıl önce, Theia adlı gezegenle çarpışarak bugünkü formunu aldığı iddia edildi. İki gezegenin çarpışmasıyla sadece Dünya değil, Ay da meydana geldi.

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki California Üniversitesi'nden (UCLA), Dünya’nın bundan 4,5 milyar yıl önce iki gezegenin çarpışması sonucu yeni bir şekil aldığına dair yeni bulgular elde edildiğini açıkladı. Dünya’nın 100 milyon yaşındayken çarpıştığı “genç gezegen” Theia ile birleştiğini öne süren araştırmanın yöneticisi astrokimya profesörü Edward Young, çarpışma öncesinde Theia’nın Mars boyutlarında olduğunu ve çarpışma sırasında kopan bir parçanın da Ay’ın oluşumuna yol açtığını öne sürdü.

Daha önceki tezler, Theia’nın Dünya’yı sıyırıp geçtikten sonra parçalandığı ve bu parçalardan bazılarının Ay’ı oluşturduğu yönündeydi. Ancak Young’a göre, yeni bulgular, Dünya ile Theia’nın “kafa kafaya” çarpıştıklarına işaret ediyor. Young, çarpışma sonucu Dünya ve Theia’nın fazla “iç içe geçmesi” nedeniyle, Ay’da hem Dünya’dan hem de Theia’dan parçalar olduğunu da iddia etti.

Habertürk'e göre, söz konusu araştırmada, Apollo 12, Apollo 15 ve Apollo 17 Ay görevleri sırasında astronotlar tarafından elde edilen kaya parçaları kullanıldı. Parçaları hassas ölçümlerle inceleyen bilim insanları, Ay’da bulunan kaya parçalarının Dünya’daki oksijen izotoplarıyla aynı olduğunu ortaya çıkardı. Bu da, Dünya’nın Theia ile çarpışarak bugünkü formunu aldığı, çarpışmadan saçılan parçaların Ay’ı da oluşturduğu şeklinde yorumlandı. Araştırmada, “Dünya ile Theia çarpışmasaydı, bugün güneş sisteminde bir gezegen daha olacaktı” denildi.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 03.02.2016 14:44
Anahtar Kelimeler:
BilimHabertürk
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol