banner200
banner235
banner225
08 Nisan 2016 Cuma 09:03
İgdaş’ta akp’yi eleştirmek işten atılma gerekçesi oldu
banner188
banner213
banner230

ZEYNEP KURAY
zeynokuray@hotmail.com

Cumhurbaşkanı’na hakaret“ iddiasıyla onlarca kişinin yargılanıp hapse atıldığı Türkiye’de, sosyal medya üzerinden AKP hükümetini eleştirmek de işten çıkartılma sebebi sayıldı. İstanbul Gaz Dağıtım Sanayi ve Ticaret Aş ( İGDAŞ) ‘da çalışan 4 işçinin Facebook ve Twitter üzerinden AKP politikaları aleyhine yaptıkları paylaşımlar gerekçe gösterilerek işlerine son verildiği ortaya çıktı. Bu işçilerden biri olan ve en son Ataşehir Şube Şefliği görevinde bulunan Hasan İleri, savunması dahi alınmadan 26 senedir çalıştığı İGDAŞ’tan kıdem tazminatsız çıkartıldığını söyledi.

19 Şubat 2016 sabahı disiplin kuruluna sevk edildiğini öğrenen İleri, yaşadıklarını şöyle anlattı: “Kurula neden disipline sevk edildiğimi sorduğumda Disiplin Kurulu Başkanı Avukat Hilal Karasoy bana 'Cumhurbaşkanına hakaret' ettiğimi söyledi. Bunun nereden çıktığını sorduğumda bana 2013-2015 arası Facebook ve Twitter üzerinde Doğu Perinçek ve AKP ittifakı, Gezi direnişinde hayatını kaybeden Berkin Elvan, Soma’da katledilen 301 madenci, Melih Gökçek üzerine yaptığım paylaşımların fotokopisini gösterdi. Benim bu paylaşımları yaptığım dönemde Tayyip Erdoğan’ın daha cumhurbaşkanı olmadığına, kaldı ki kendisinin adının dahi geçmediği bu paylaşımların zaten iş yerini ilgilendirmeyeceğine, benim özel hayatım olduğuna işaret ettim. İş yerinde kimseye hakarette bulunmadığımı, kimseyi tehdit etmediğimi söyleyerek, kuruldan bana neyle suçlandığıma ilişkin yazılı bir açıklama yapılmasını talep ettim.”

'HUZURU BOZUYORSUN'

İleri, savunma yapmak üzere mart ayında tekrar disiplin kuruluna çağrıldığını anlattı. Kurulda kendisine suçlama nedeni olarak Disiplin Ceza Cetveli’nin, “İşyerinde işyeri mensuplarına, arkadaşlarına, maiyetine veya iş sahiplerine hakaret, tehditte bulunmak ” maddelerini oluşturan 16.ve 39. maddelerinin gösterildiğine dikkat çeken İleri, " İGDAŞ işletmelerinden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Onur İncehasan, yine sosyal medya üzerinden yaptığım paylaşımları göstererek bu paylaşımlarla çalışanları huzursuz ettiğimi söyledi. Hangi çalışan diye sorduğumda, 'benim huzurumu bozuyor' karşılığını verdi.

28 Mart’ta iş hakkı feshedilen İleri’nin kıdem tazminatsız olarak işine son verildi. Bu hukuksuz ve keyfi işten çıkartılma karşısında sendikanın da kendisine sahip çıkmadığını belirten İleri, “Bize resmen ya biat edeceksiniz ya her şeyiniz elinizden alınacak mesajı veriyorlar. Kusuruma bakmasınlar, hiç kimse bu tür baskılarla insanları düşüncelerinden alıkoyamaz. Biz onların bu deli gömleğini giyenlerden olmayacağız, mücadelemizi sürdüreceğiz” diye konuştu.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 08.04.2016 09:03
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol