banner200
banner222
08 Ağustos 2016 Pazartesi 20:23
'İdam gelirse üyelik müzakereleri biter'
banner188
banner213
banner230

Almanya, darbe girişiminin ardından Türkiye ile dayanışma amacıyla Dışişleri Bakanlığı Devlet Sekreteri Markus Ederer’i Türkiye’ye gönderdi.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Sawsan Chebli, Almanya’nın Türkiye ile doğrudan görüşmeye önem verdiğini söyledi.
Son dönemde mikrofon ve megafon...

Türkiye ile son dönemde olan diyaloğun “mikrofon ve megafon“ aracılığıyla gerçekleştiğine vurgu yapan Sawsan Chebli, Devlet Sekreteri Markus Ederer’in gerçekleştireceği çeşitli düzeydeki temaslarla, Almanya’nın darbe girişimi karşısında Türkiye’ye verdiği desteği ortaya koyacağına dikkat çekti. Chebli, Ederer’in darbecilerle mücadelede hukuk devleti ilkelerini hatırlatacağını da belirtti.

Markus Ederer’in temasları sırasında Alman milletvekillerinin İncirlik’te görev yapan 240 dolayındaki Alman askerini ziyaret etmesi konusunu da görüşeceğini aktaran Chebli,”Türkiye Almanya açısından önemli bir ortak” ifadesini kullandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın idam cezasına ilişkin sözlerine atıfta bulunan Chebli, bunun Avrupa Birliği’nin temel değerleriyle bağdaşmadığını söyledi. Chebli, idam cezasının getirilmesinin Türkiye ile AB arasında yürütülen üyelik görüşmelerini sona erdireceğini kaydetti.

Sawsan Chebli, Türkiye’nin Rusya ile yakınlaşması konusunda ise,” Türkiye ve Rusya arasındaki yakınlaşmanın NATO içerisindeki güvenlik ortaklığına bir tehdit oluşturacağını düşünmüyoruz“ diye konuştu. ()

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 08.08.2016 20:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol