banner200
banner222
02 Mart 2016 Çarşamba 12:42
İçme suları atık tesisindeki sızıntıyla zehirleniyor
banner188
banner213
banner230

Atıklar, Düzce'nin ve İstanbul'un içme suyu olan Melen Çayı'na dökülüyor. Halk ise yaşamlarını savunmak için 2 aydır nöbet tutuyor.

Sol'un haberine göre, Düzce'nin Hecinler mevkiinde halk, 2 aydır köylerinin yakınındaki "katı atık bertaraf tesisi"ne karşı direniyor. Bu tesisin yaptığı sızıntıyla Melen Çayı'nı kirlettiğini söyleyen köylüler günlerdir nöbet tutuyor. Esençam, Hasanlar ve Esentepe köylülerine geçtiğimiz günlerde Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi de destek ziyaretinde bulundu. Tesisi gezen oda üyeleri, önümüzdeki günlerde gözlemlerini aktardığı bir rapor da hazırlayacak.

Düzce'nin çöpü Hecinler mevkiine dökülüyor. Tesisin çöpten çıkardığı atıklar borularla Melen'e sızdırılıyor. İstanbul'un içme suyunu temin eden, Düzce'deki Melen Çayı, çevre ilçelerin atıklarıyla birlikte kirleniyor. Düzce’ye bağlı Yığılca, Kaynaşlı, Gölyaka, Gümüşova ve Cumayeri’nde arıtma tesisi yok. Bu ilçelerin lağımı da Melen Çayı’na boşaltılıyor. Dahası, katı atık bertaraf tesisi, mahkemenin iptal kararına ve kararın ardından kapısına mühür vurulmasına rağmen faaliyet göstermeye devam ediyor.

Çayın ve tesisin kenarında çok sayıda hayvan cesedi de bulunuyor. Melen Çayı'nda yaşananlar tüm canlıları, doğayı tehdit ediyor.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 02.03.2016 12:42
Anahtar Kelimeler:
İstanbulçevreAtıkHayvan
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol