banner200
banner235
banner225
03 Ekim 2016 Pazartesi 13:23
İçişleri Bakanlığı'ndan 'nezaket' uyarısı
banner188
banner213
banner230

İçişleri Bakanlığı, yayımladığı genelgeyle güvenlik güçlerinin yol kontrol ve aramalar sırasında güvenlik tedbirlerini gözardı etmeden yurttaşlar ile münasebetlerinde daha dikkatli ve nezaketli olmalarını istedi.

İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan ve 81 valiliğe gönderilen genelgede, yurttaşların can ve mal güvenliğini sağlamak, anayasada tanımlanan seyahat özgürlüklerini temin etmek amacıyla yapılan yol kontrol ve aramalarında, hukuk kuralları içerisinde özgürlük ve güvenlik dengesinin gözetilmesinin önemine işaret edildi.

Görevli personelin, güvenlik tedbirlerini de gözardı etmeden yurttaşlarla olan münasebetlerinde daha dikkatli ve nezaketli olmalarının, yurttaşların hoşnut bir biçimde yolculuklarına devam etmelerinin sağlanmasının, söz konusu faaliyetlerin etkinliğini artıracağı ifade edilen genelgede, yol kontrol ve arama noktalarında operasyondan dönen köy korucularına kolaylık sağlanmasının da bu kişilerin moral ve motivasyonunu yükselteceği belirtildi.

Genelgede, yol kontrollerinde etkinliğin artırılması için güvenlik görevlilerinin dikkat etmesi istenen hususlar da ayrıntılı olarak belirtildi. Buna göre, güvenlik görevlisi önce durdurulan kişinin kimlik kontrolünü yapacak. Kontrol sırasında kimlik belgesinin sahte olup olmadığına bakılacak ve kimlik fotoğrafıyla aynı kişi olup olmadığı kontrol edilecek. Yurttaşın T.C. kimlik numarası UYAP ve EKİP gibi veri tabanlarından, araç ile ilgili belgeler ise ilgili diğer sistemlerden sorgulanacak.

Güvenlik görevlileri ayrıca araç sahibi ile aracı kullanan kişinin de aynı olup olmadığını kontrol edecek ve şüpheli durumlarda gerekirse araç sahibine ulaşacak.

Genelgede, güvenlik güçlerinden durdurdukları araçları sahte ve ikiz plaka yönünden de değerlendirmeleri ve kontrol ettikleri araçlardaki kişi bilgileri ile araç plakalarını not almaları istendi.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 03.10.2016 13:23
Anahtar Kelimeler:
Araç
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol