banner200
banner222
23 Nisan 2016 Cumartesi 10:03
İbn-i Haldun ve İbn-i Rüşt'ün eserleri bu müzede
banner188
banner213
banner230

HABER MERKEZİ

Fas'ın en eski kütüphanesi Karaviyyin'de bir süre önce başlayan restorasyon çalışmalarının tamamlandığı bildirildi. 12. yüzyılda yaptırılan Karaviyyin Kütüphanesi'nde, İbn-i Haldun’a ait ‘Mukaddime’ başta olmak üzere, İbn-i Rüşd’e ait yazma eserler ve 9. yüzyılda küfi yazı ile kaleme alınmış Kur'an-ı Kerim de bulunuyor.


Restorasyon çalışmalarını mimar Azize Çauni'nin üstlendiği Karaviyyin'i, 9. yüzyıl Fas mozaik sanatını yansıtan çiniler süslüyor. Dünyanın en eski kütüphanelerinden biri olarak da kabul edilen Karaviyyin’de, sosyolojinin kurucuları arasında gösterilen İbn-i Haldun’a ait ‘Mukaddime’ başta olmak üzere, Maliki fıkıh ekolü fakihlerinden İbn-i Rüşd’e ait yazma eserler ve 9. yüzyılda küfi yazı türü ile kaleme alınmış Kur'an-ı Kerim de bulunuyor. Fas Kralı 5. Muhammed’in çok yakın bir zamanda Karaviyyin kütüphanesini resmi törenle açması bekleniyor. Kütüphane, 12. yüzyılda Fas Prensesi Fatıma el-Firhi tarafından inşa ettirilmişti. Firhi'nin kız kardeşi Meryem Firhi de üniversitenin hemen yanı başına bir cami yaptırmış ve iki yapı birden Karaviyyin Medresesi’ni oluşturmuştu.Tarihsel süreçte pek çok kez restore edilen cami bölümünde 2 bin kişi ibadet edebiliyor.

İki kız kardeşin yaptırdığı Karaviyyin Medresesi'nde İbn-i Sina, İbn-i Haldun ve Muhammed El-İdrisi gibi birçok değerli düşünür yetişmişti. Karaviyyin Medresesi'nde astronominin yanı sıra Kur’an, teoloji, hukuk, retorik, nesir ve nazım yazıcılığı, mantık, aritmetik, tıp, coğrafya, gramer, İslam tarihi, kimya ve matematik alanlarında dersler veriliyordu.
Medrese’de sadece yerel öğrenciler değil başka uluslardan öğrenciler de öğrenim görüyordu.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 23.04.2016 10:03
Anahtar Kelimeler:
CamiRestorasyonFas
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol