banner200
banner235
banner225
01 Şubat 2016 Pazartesi 20:04
Hükümet'ten Arınç'ın sözlerine ilişkin ilk açıklama
banner188
banner213
banner230

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından konuştu. Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu'nda yasadışı göç konusunun ele alındığını Türkiye'de 3 milyon sığınmacıya ev sahipliğini yaptığını belirtti. İnsan kaçakçılığı ile ilgili eylem planı hazırlandığını duyuran Kurtulmuş, sahil güvenliğin kapasite artırılmasına gidileceğini, güçlendireceklerini ve emniyet güçleri içinde insan kaçakçılığı biriminin oluşturulacağını ifade etti. Bakanlar Kurulu'nca ayrıca istihdam artırıcı önlemler alınacağını kaydeden Kurtulmuş, Avrupa Birliği (AB) ilişkilerin de müzakere edildiğini söyledi.

‘İNŞALLAH HEPSİNİ TELAFİ EDECEĞİZ'

Sputnik'in geçtiği habere göre, Güneydoğu'ya ilişkin bir soru üzerine ise Numan Kurtulmuş, PKK'lilerin tamamen etkisiz hale getirildikten sonra bölgedeki maddi ve manevi zararların karşılanması için gerekli tedbirlerin alınacağını aktardı. Kurtulmuş, şöyle konuştu: "Çok kısa bir süre içerisinde hem terörü bitireceğiz yani parantezi kapatacağız, hem de bu süre içerisinde halkımızın karşı karşıya kalmış olduğu zararların inşallah hepsini telafi edecek çok hızlı bir restorasyon sürecini yapacağız. Bunun içerisinde esnaf ve sanatkarımızın karşılaştıklarının telafi edilmesi, binaların telafi edilmesi, şehirlerin telafi edilmesi, sivil toplumun, çarşının, esnafın yeniden ciddi bir şekilde güvenlik içerisinde yeniden gündelik hayatına dönmesini sağlayacak her türlü tedbiri alacağız."

‘SAYIN ARINÇ, TAMAMEN KİŞİSEL GÖRÜŞLERİNİ ORTAYA KOYMUŞTUR'

Eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın son açıklamalarının sorulması üzerine ise Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, "Sayın Arınç, tamamen kişisel görüşlerini ortaya koymuştur. Dolayısıyla bu kişisel görüşlere karşı bizim söyleyecek bir şeyimiz yoktur. Kendi kişisel görüşleridir. Takdir kamuoyunundur" dedi.

‘AVAZIMIZ ÇIKTIĞI KADAR BAĞIRIYORUZ'

Bir Alman gazetesinin Türkiye'nin AB'den 3 milyar euro yerine 5 milyar euro talep ettiğine dair iddiasının sorulması üzerine ise Kurtulmuş, Türkiye'nin Suriyeli sığınmacılara maddi anlamda başkalarından herhangi bir beklenti içinde olmadan kapılarını açtığını ifade ederek şunları söyledi: "Biz 5 yıldır avazımız çıktığı kadar bağırıyoruz. Bütün dünyayı bu işe ortak olmaya davet ediyoruz. Göçmenler meselesinde AB başta olmak üzere çünkü en az bizim kadar bu iş AB'yi de ilgilendiriyor, bütün ülke ve siyaset çevrelerin bu işe ortak olması lazım. Biz bunu söylerken bu sorunu çözecek perspektifi de ortaya koymaları lazım."

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 01.02.2016 20:04
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol