banner200
banner222
30 Temmuz 2016 Cumartesi 08:24
​​​​Hukuk devletinin yeniden inşası için bu bir fırsat
banner188
banner213
banner230

BİRGÜN/ANKARA

TBMM'de OHAL'e ilişkin basın toplantısı düzenleyen CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, ​"Çare darbelerle yüzleşme ve hesaplaşmadır. Halkımız 15 Temmuz’da ki kanlı darbe girişimine karşı kitlesel bir duruş sergiledi. Ancak darbelere karşı çarenin darbelerle yüzleşmekten ve hesaplaşmaktan geçtiğini unutmamak gerekir" dedi.

12 Eylül darbesine atıfta bulunan Sarıbal, darbeyi organize edenlerin cezasız kalmamasının büyük önem taşıdığına vurgu yaptı.

​"Cumhuriyetimiz 93 yaşında. Bunun tam 41 yılı sıkıyönetim veya olağanüstü hal yönetimleri altında geçmiştir ​" diyen Sarıbal, sözlerini şöyle sürdürdü: ​


"Yapılan tüm darbeler sistemi daha da otoriter-totaliter özellikler itibariyle sağlamlaştırmış; sistem hayatın tüm alanlarını, basını, siyaseti hatta yargıyı denetlemek için yeni araçlarla donatılmıştır.

​Yalnız 12 Eylül faşist darbesi döneminde 669 adet kanun çıkarılmıştır. Yani olağanüstü dönemlerde kendisinden sonra gelecek dönemleri de belirlemek, sistemin sınırlarının çizmek için ne gerekiyorsa yapmışlardır.Darbe teşebbüsü halkımızın sağduyusu, kitlesel karşı duruşu sayesinde önlendi, ama ardından demokrasi gelmedi; OHAL ilan edildi.

​H​ükümetin çıkardığı 667 sayılı Kanun Hükmünde Kararname kabul edilemez nitelikte düzenlemeler içermektedir.

Bu dönemde insan hakları ile ilgili temel belgelere aykırı davranmamak insan olmanın gerektirdiği bir haldir.

Darbe teşebbüsünün ardından mevcut durumun zorunlu hale getirdiği ölçüde olağanüstü tedbirler alınabilir. Ancak bu tedbirlerin sınırı hukuktur. Eli kanlı darbecilerle ve devleti ele geçirmeye çalışan yapıyla mücadele etmek, hukuk devletinin yeniden kurulmasının fırsatı ve aracı olmalıdır; yeni hukuksuzlukların inşa edilmesi için kullanılmamalıdır."

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 30.07.2016 08:24
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol