banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
09 Ağustos 2016 Salı 10:03
HDP'li Beştaş: Sonuçları iyi olmaz

Darbe girişimi sonrası önce liderler zirvesine davet edilmeyen ardından da Yenikapı mitingine çağrılmayan HDP'nin dışlanması yeni tarttışmalara yol açtı. "HDP’yi dışlayarak ayrıştırıcı siyaset yaptıklarını açıkça ortaya koydular” diyen HDP Milletvekili Meral Danış Beştaş geçmişte cemaat ve AKP’nin yaratmak istediği zihniyetin bugün üç parti tarafından sürdürüldüğünü kaydetti. HDP’nin dışlanmasının demokrasi açısından iyi sonuçlar doğurmayacağını vurgulayan Beştaş, HDP’nin 6 milyon oy almış ve tüm halk kesimlerinin sesi olan bir siyasi parti olduğunu hatırlattı. Beştaş, HDP’siz bir birlikten söz edilmeyeceği gibi HDP’siz bir uzlaşının da olmayacağını kaydetti.

‘Bu yol yol değil’

Beştaş, “Bu yol yol değildir ve çözüm getirmez” dedi. Bu dışlama siyasetinin Kürt halkına karşı ittifak olarak okunması gerektiğini belirten Beştaş, dışlamanın aynı zamanda HDP’nin temsil ettiği tüm farklı inanç ve kimlikleri görmezden gelmek anlamını taşındığını da kaydetti. Beştaş, “HDP’nin renkli, çoğulcu sesini yansıtmayan bir ittifak, birleştirici olamaz” diye konuştu. Darbelere karşı Meclis’te ortak bir dil kullanılmasının da boş bir aldatmacadan ibaret olduğunu ifade eden Beştaş, “Zaten yıllardır darbe karşıtı mücadele yürüten ve demokratik siyaseti önceleyen bir partiyiz. Bu nedenle biz sonuna kadar darbe karşıtı mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz” dedi.

Davalar yeniden görülsün

KCK davalarının cemaatin kumpas davaları kapsamında görülmemesine de tepki gösteren Beştaş, KCK davalarının Ergenekon, Balyoz , Şike gibi davalardan ayırmanın HDP’yi dışlama siyasetinin bir parçası olduğunu vurguladı. KCK davalarının yeniden ele alınmasının zorunluluğuna işaret eden Beştaş, tutuklamaları yapıp cezaları veren tüm yargı mensuplarının şu anda tutuklu olduğunu hatırlatarak, bu yargı mensupları tarafından yürütülen davalarının hükümsüz olduğunu altını çizdi.

Kaynak: Birgun.net
Son Güncelleme: 09.08.2016 10:03
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177