banner200
banner222
30 Mayıs 2016 Pazartesi 15:24
HDP'li Baluken: CHP, Genelkurmay'ın direktifleriyle
banner188
banner213
banner230

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, “CHP’nin asker kökenli bir milletvekili aracılığıyla sağlanan bir ilişkiden bahsediyoruz ve Genelkurmay Karargahında belirlenen bir tavrın Kemal Kılıçdaroğlu şahsında CHP’ye kurumsal olarak dayatıldığını söylüyoruz. CHP, Genelkurmay’ın da direktifleriyle yüksek oranda bir ‘evet’ oyu vermiştir dokunulmazlıklarla ilgili” dedi.

“SEN KİMSİN Kİ…”
Baluken, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Diyarbakır’da yaptığı konuşmaya işaret ederek şöyle dedi:

“Talihsizdir, utanç vericidir.

Sen kimsin ki herhangi bir bireyin ya da herhangi bir halkın dinini, inancını sorgulayabilirsin.

Bu halkın dinini, inancını sorgulamak hiç kimsenin haddi ve hakkı değildir.

Bunu çok bilinçli yaptığını biliyoruz. Aynı zamanda Kürt halkı içerisinde Diyarbakır halkı içerisinde bir toplumsal çatışmanın zeminini yaratmaya çalışıyor.

Diyarbakır halkının, Kürt halkının dinini, inancını sorgulayan kişinin talimatıyla Diyarbakır’da kılınan Cuma namazları artık yargılama konusu haline geliyor. Sözde Cuma namazı tabiri kullanılıyor. Hakkımızda hazırlanan fezlekeler içerisinde Erdoğan’ın talimatıyla sözde Cuma namazı diyecek kadar kendini din ve inanç konusunda farklı bir yere koymuş olan hastalıklı bir zihniyetle karşı karşıyayız. Sen kimsin ki herhangi bir Cuma namazının sözde ya da özde olabileceğini sorgulayabilirsin.”

Baluken, basın mensuplarının sorularını da yanıtladı.

“CHP’NİN ASKER KÖKENLİ BİR MİLLETVEKİLİ ARACILIĞIYLA SAĞLANAN BİR İLİŞKİDEN BAHSEDİYORUZ”

Bir basın mensubunun, “HDP Eş Genel Başkanı, dokunulmazlıklarla ilgili 'Sayın Kılıçdaroğlu'nun Genelkurmay'dan dolaylı olarak brifing aldığını duydum' dedi, ne diyorsunuz?” sorusuna Baluken, “Biz bu konuda daha öncede görüşlerimizi aktarmıştık. CHP’nin asker kökenli bir milletvekili aracılığıyla sağlanan bir ilişkiden bahsediyoruz ve Genelkurmay Karargahında belirlenen bir tavrın Kemal Kılıçdaroğlu şahsında CHP’ye kurumsal olarak dayatıldığını söylüyoruz. Ortaya çıkan oylama sonucu da bunu gösteriyor. Oylamada da CHP’de kamuoyuna yansıdığı gibi öyle 15-20 'evet' oyu falan çıkmış değildir yani CHP’den çıkan ‘evet’ oyunun sayısı daha fazladır. CHP, Genelkurmay’ın da direktifleriyle yüksek oranda bir 'evet' oyu vermiştir dokunulmazlıklarla ilgili” yanıtını verdi.

“Asker kökenli milletvekili derken Dursun Çiçek’ten mi bahsediyorsunuz?” sorusuna da Baluken, “Bu yönlü bir isim açıklamamıza gerek yok. Gazeteci arkadaşlar da mantık kırıntıları üzerinden ilerlerse bence sonuca ulaşırlar” dedi.

“İPLER BENİM ELİMDEDİR MESAJINI TOPLUMA VERMEYE ÇALIŞIYOR”

Yargı organları başkanlarına ilişkin soruya Baluken, “Son ortaya çıkan görüntülerle de artık yargının yandaşlığını herhalde çok rahatlıkla ifade edebiliriz. Utanç verici bir durumdur. Erdoğan aslında şunun mesajını veriyor; yürütme ve yasama açısından ipler benim elimdeydi, artık yargı açısından da ipler benim elimdedir mesajını topluma vermeye çalışıyor. Erdoğan yargılanmaktan korkuyor” dedi.

Fetih Şölenine ilişkin soruya da Baluken, “Bu kadar yıkımın olduğu bir ortamda tamamen sanal yaratılmak istenen bir gündemle hiçbir masraftan kaçınmayacak şekilde ortaya konan bir mizansenle ancak izah edebiliriz. 23 Nisan’ı, 19 Mayıs’ı, mevcut resmi tatilleri devreden çıkararak neo Osmanlıcı yeni fetih anlayışına atıf yapan yeni bir tarih üretmeyi bir hedef olarak önüne koymuş durumdalar” dedi.

Twitter’da milletvekillerinin kıyafetleri hakkında yapılan yorumlara ne diyorsunuz, sizin hakkınızda da yorum var, takip ediyor musunuz?” sorusuna Baluken, “Ben takip etmiyorum. Kim olduğunu bilmiyoruz tabii…” dedi.(ANKA)

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 30.05.2016 15:24
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol