banner200
banner222
13 Nisan 2016 Çarşamba 18:23
HDP'den dokunulmazlık açıklaması
banner188
banner213
banner230

HDP Anayasa Komisyonu ve HDP Merkez Yürütme Kurulu, dokunulmazlıklara ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, "Bu Anayasa değişikliği önerisi 'Baldıran Zehiri'dir. Barış ve çözüm için 'Baldıran Zehiri'ni içemeyen Erdoğan ve AKP, şimdi bunu savaş zehri olarak tüm topluma içirmek istiyor. İktidarın, Meclis'te milletvekillerimizin dokunulmazlıklarını kaldırma çabası, bizim üzerimizden bütün topluma baskı, tehdit ve hükümet terörü uygulama girişimidir" denildi.

"AKP BALDIRAN ZEHİRİNİ İÇTİ"
HDP tarafından dokunulmazlıklara ilişkin AKP hükümeti politikalarının eleştirildiği açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"AKP-Saray iktidarı geçici bir anayasa maddesi ile dokunulmazlıkların bir seferde ve topluca kaldırılması için milletvekili imzalarını tamamladı. Anayasa'nın 83. Maddesi'ni geçici bir madde ekleyerek askıya alıp, Meclis'teki fezlekelere yargı yolunu açıp, sonrasında gelecek fezlekelere dair aynı dokunulmazlık zırhının işletilmesi, Saray-AKP tarafından hukuk ve anayasa yolunun kendi siyasal çıkarları için kullanılmasından başka bir şey değildir. Bu Anayasa değişikliği önerisi 'Baldıran Zehiri'dir. Barış ve çözüm için 'Baldıran Zehiri'ni içemeyen Erdoğan ve AKP, şimdi bunu savaş zehri olarak tüm topluma içirmek istiyor. İktidarın, Meclis'te milletvekillerimizin dokunulmazlıklarını kaldırma çabası, bizim üzerimizden bütün topluma baskı, tehdit ve hükümet terörü uygulama girişimidir.

BU ADIM SARAY DARBESİ SÜRECİNDE YENİ BİR UĞRAK OLACAKTIR
Saray-AKP iktidarının, HDP'nin olmadığı bir siyaset alanı ve Türkiye yaratma planı, demokratik siyaset alanını kullanılamaz hale getirme çabasıdır. HDP ve dostlarını bir tehdit olarak gösteren ve Meclis'te dokunulmazlıklarını kaldırarak partiyi siyasetin dışına itmeye çalışan, yeni anayasa tartışmalarından uzak tutarak AKP-Saray Anayasasını oldu bittiyle hayata geçirmeyi hedefleyen zihniyet bilmelidir ki, bunlar arızalı demokrasinin tamamen berhava edilmesinin adımları olacaktır. Bu adım Saray darbesi sürecinde yeni bir uğrak olacaktır. Partimizin fiilen işlevsizleştirilmesi, ülke içindeki dengeler açısından bu sürecin en kritik aşamasıdır.

AMAÇ, ERDOĞAN'IN BAŞKANLIK SİSTEMİNİ BİR KURTARICI OLARAK TOPLUMA SUNMAKTIR
Saray'ın 7 Haziran sonrasında adım adım uygulamaya koyduğu darbe sürecinin Meclis'te AKP-MHP işbirliği ile geliştirilmesi Türkiye'nin geleceğini ipotek altına alma girişimidir. Bu sürece kapalı kapılar ardında pazarlıklar yaparak dahil olmak, kişisel çıkarlar uğruna bu sürece katkıda bulunmak tarihe bir kara leke olarak geçecektir. Her gün yaşanan baskıların, toplumdaki korku atmosferini genişletici adımların amacı böylesi bir ortamı kullanarak, Erdoğan'ın başkanlık sistemini bir kurtarıcı olarak topluma sunmaktır. Siyaset dışı yollarla Anayasa değişikliğine giden yolu her geçen gün genişletme çabalarının nedeni budur."

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 13.04.2016 18:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol