banner200
banner222
04 Mayıs 2016 Çarşamba 11:43
HDP TDK sözlüğündeki cinsiyetçi ifadeleri Başbakan'a sordu
banner188
banner213
banner230

HDP Milletvekili Bedia Özgökçe Ertan TDK sözlüğünde “kirli” kelimesinin anlamlarından biri olarak "aybaşı durumunda bulunan (kadın)" yazılmasına ilişkin soru önergesi verdi.

CNN Türk'ün haberine göre; HDP Van Milletvekili Bedia Özgökçe Ertan Başbakanlık’a bağlı Türk Dil Kurumu’nun (TDK) sözlüğünde “kirli” kelimesinin anlamlarından biri olarak "aybaşı durumunda bulunan (kadın)" yazılmasına ilişkin soru önergesi verdi.

Başbakan Davutoğlu’nun cevaplaması istemiyle verilen önergede “böylesine cinsiyetçi bir tanımın kullanılmasının gerekçesi nedir” diye soruldu.

Devletin sorumluluğu

İstanbul Sözleşmesi ve Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Ortadan Kaldırılması Uluslararası Sözleşmesi’nin taraf devletlere yüklediği sorumlulukları ve Türkiye’nin de taraflardan birinin olduğunun hatırlatıldığı önergede, TDK’da daha önce de benzer cinsiyetçi tanımlarla karşılaşıldığı vurgulandı.

“TDK sözlüğünde aynı tutumun devam etmesi, toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin kamu kurumları eliyle derinleştirilmesinin önüne geçmek için yeterli önlemlerin alınmadığını göstermektedir.”

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 04.05.2016 11:43
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol