banner200
banner235
banner225
28 Eylül 2016 Çarşamba 16:23
HDP liderlerinden Kolombiya’ya barış mektubu
banner188
banner213
banner230

Halkların Demokratik Partisi Eşbaşkanları Selahattin Demirtaş ile Figen Yüksekdağ, önceki gün barış anlaşması imzalayarak savaşı bitiren FARC Gerilla Lideri Timoleon Jimenez ve Kolombiya Devlet Başkanı Sayın Juan Manuel Santo'ya mektup göndererek anlaşmayı kutladı.

FARC gerillası: Ben dağa çıkarken çamaşır makinesi bile yoktu

52 yıldır süren ve 220 binden fazla insanın yaşamını yitirmesine neden olan savaşın son bulmasını sağlayan barış anlaşmasının büyük bir mutlulukla karşılandığı ifade edilen mektup şöyle:

“Toplumsal, siyasi, ekonomik, her türlü sorunun sadece Türkiye’de değil, dünya genelinde de diyalog ve barışçıl yollarla çözümünü esas alan bir siyasi parti olarak bu tarihi anlaşmaya tanıklık etmek bizlere güç vermiştir.

Savaşın insan yaşamında ve doğada yarattığı ağır tahribatların ne kadar acı ve travmatik olduğunu yaşayarak anlayan bir coğrafyada barış mücadelesi yürüten bizler, imzaladığınız bu tarihi anlaşmanın dünyada hüküm süren savaşların sonlandırılmasında büyük bir ilham kaynağı olacağına inanıyoruz. Başta Türkiye’de Kürt sorununun barışçıl yöntemlerle çözülerek 32 yıldır süren silahlı çatışmaların bir an önce sonlandırılması olmak üzere; tüm dünyada savaş, çatışma ve ölümlerin yerine barış, uzlaşı ve diyalogun hâkim olması en büyük temenni ve mücadele sebebimizdir. Kuşkusuz, imza attığınız barış anlaşması dünyanın her yerinde barış ve özgürlük mücadelesi yürüten demokratik siyasi aktörlerin gücünü pekiştirecektir.

FARC ateşkes ilan etti

Dört yıl boyunca devam eden zorlu müzakere sürecinde ortaya çıkan krizleri diyalogla çözmek için ortaya koyduğunuz kararlı barış iradesi sonucunda Kolombiya halkının en doğal hakkı olan barışın hayata geçirilmesi fırsatını yarattığınız için sizi yürekten kutluyoruz. Savaş boyunca ağır bedeller vermiş Kolombiya halkı ile en içten sevgi ve dayanışma duygularımızı paylaşıyoruz.”

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 28.09.2016 16:23
Anahtar Kelimeler:
çatışma
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol