banner200
banner222
11 Eylül 2016 Pazar 13:03
HDP: Kayyum iç savaş provokasyonudur
banner188
banner213
banner230

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen, kayyım atamalarına ilişkin basın toplantısı düzenledi. Bilgen, “Kayyımlarla ilgili düzenleme bir iç savaş zemininin oluşturulmasıdır. Bir provokasyondur.” ifadelerini kullandı

HDP Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen kayyum gündemiyle parti genel merkezinde basın toplantısı düzenledi. Bilgen, kayyum atamalarına geçmeden önce Ankara’da gözaltına alındıktan sonra götürüldüğü emniyet müdürlüğünde de darp edildiği gibi halen gözaltında tutulan HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Alp Altınörs’ün durumuna ilişkin konuştu. Bilgen, hukuksuz bir gözaltıyla karşı karşıya olduklarını ifade ederek, partilerinin Sur ve Cizre kuşatmaların ardından hazırladığı raporların dahi suç unsuru sayıldığını belirtti.

‘Kayyum provokasyondur’

Ayhan Bilgen, kayyum uygulamasının iç savaş koşulları yaratacağını vurgulayarak, durumu açık bir provokasyon olarak nitelendirdi. Bilgen açıklamasında, “Kayyımlarla ilgili düzenleme bir iç savaş zemininin oluşturulmasıdır. Bir provokasyondur. Bunun yerel demokrasi açısından, hukuk açısından artık konuşulabilir bir tarafı bile kalmamıştır. Hükümet, kayyım kelimesini kullandırtmamak için görevlendirme adını kullanmayı tercih ediyor. Bu ifadeyi kullandığında durumun esasıyla ilgili bir şey değişiyormuş gibi görevlendirme kelimesini kullanıyorlar. Nitekim yeni atanan iki ilden birisine atanan kayyım da kısa bir süre önce çevresindekilere ‘lütfen bana kayyım demeyin, atanmış belediye başkanı deyin’ diye açıklama yapıyor. Atanmış belediye başkanı kavramını bir mülkü idare amiri içine sindirebiliyorsa bu çağda demokrasi açısından yadırganacak bir durum gibi görmüyorsa demokrasi ekseninde çok bir şey hatırlatmanın anlamı yoktur.” ifadelerini kullandı.

AKP tarafından sürekli olarak “milli irade” demagojisi yapıldığını hatırlatan Bilgen, “Seçme seçilme hakkının gasp edilmesidir. Nitekim atanmış belediye başkanlarını, kayyımları bu vesayet rejiminin aktörlerini belediyelerin etrafına beton kolonlar dikerek yada o şehirde internet hizmetini keserek sağlayamazsınız. Çünkü yerel yönetim demek halkın en kolay ulaşabildiği yönetim demektir. Siz duvar örerek, interneti keserek, yerinden yönetim ilkesinin gereğini yapmış olmuyorsunuz ancak darbe dönemlerinde bile hayal edilemeyecek düzeyde uygulamalara imza atmış oluyorsunuz.” dedi.

Alp Atınörs ile ilgili gelişmeler hukuksuzluk

Bilgen, “Yakalama kararında AKP yöneticilerinin iddia ettiği gibi kokteyl bir bilgi notu yazılmıştı. Başka bir örgüt için düzenlenmiş yakalama kararını dikkat edip düzeltmeden arkadaşımız için de düzenlemişler ya da bütün işlerini böyle yapıyorlar bütün işlerini. DKHP-C ile ilişkilendirerek, başkası için hazırlanmış bir yakalama kararında ismi değiştirmişler Alp Altınörs yazmışlar ve böylece gözaltına alıyorlar” diyerek, yaşanan hukuksuzluğa dikkat çekti.

Mehmet Öcalan’ın İmralı’ya gitmesi

Abdullah Öcalan’ın kardeşi Mehmet Öcalan’ın İmralı’ya giderek Öcalan ile görüşmesine dair düşünceleri sorulan Bilgen, şu değerlendirmeyi yaptı: “Sağlığı ve güvenliğiyle ilgili doğrudan bilgi almaya dönük bir girişimin sonuçlanmasını isteriz. Aile görüşmeyi yaptıktan sonra kamuoyuna açıklama yapacaktır. O açıklama doğrultusunda da açlık grevi eylemini yürüten arkadaşlarımız değerlendirmelerini yapacaklardır. Üzerinden geçen bütün bu zaman içerisinde aile ve avukatların görüşmesinin engellenmesi suçtur. Bir iki yılda bir izin vererek, bunu da bir lütuf gibi tarif ederek ele almak asla kabul edilir değil. Her hükümlünün hangi hakları varsa bu hakları kullanması ile ilgili aileye ve avukatlara tanınan ne varsa bunların olması gerekiyor. Bunun gerçekleşmesi barışa vesile olursa Türkiye’de kanın durmasına vesile olursa bu elbette sevindirici olur. Ama bu rutin uygulamanın da bundan sonra düzenli sağlanması gerekiyor.”

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 11.09.2016 13:03
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol