banner200
banner222
02 Eylül 2016 Cuma 18:23
Haziran'dan ihraç edilen ilerici akdemisyenlere destek
banner188
banner213
banner230

Birleşik Haziran Hareketi, çıkarılan 672 sayılı KHK ile işlerinden ihraç edilen akademisyenlerle alakalı bir açıklama yaptı. Yaşamları boyunca darbeye karşı demokrasiyi savunmuş akademisyenlerin 'cemaatle mücadele' gerekçesiyle işlerinden edilmesine yönelik yapılan açıklamada "Özgür düşünceden yana akademisyenler Cemaat bohçasına atılarak itibarsızlaştırılmaya çalışılmakta ve tasfiye edilmek istenmektedir" ifadeleri yer aldı.

"Emeği ve doğayı, gericiliğe karşı laikliği savunan akademisyenler üniversitelerin ve bu ülkenin onurudur!" denilen Birleşik Haziran Hareketi'nin açıklamasının tam metni şu şekilde:

"Dünya Barış Gününün gecesinde çıkarılan 672 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile saldırı bu kez akademiyi hedef almıştır. İki binden fazla akademisyen “Cemaatle mücadele” gerekçesiyle kamudaki görevlerinden ihraç edilmiştir.

Çalışma yaşamı boyunca darbelere karşı demokrasiyi savunan, barıştan yana taraf olmuş ve Cemaat gibi oluşumlara prim vermeyen çağdaş ve ilerici akademisyenler, Olağanüstü halin puslu havasında ihraç listelerine eklenmiştir.

İhraç listelerine hangi gerekçelerle ve kimler tarafından isimlerin yazıldığı bilinmezliğini korurken, emin olunan tek şey, AKP iktidarının çağdaş ve demokrat akademisyenlere tahammülünün olmadığıdır. AKP, dünya görüşünü paylaşmayan akademisyenleri işsiz bırakarak cezalandırma yoluna yönelmiştir.

Savaşta, olağanüstü halde, sıkıyönetimde ihlal edilmemesi gereken temel insan haklarının hiçe sayılması Türkiye’de düşman ve suçlu ayrımının ortadan kaldırıldığının da göstergesidir. AKP iktidarı, düne kadar ortak iş tuttukları Cemaat dışında, kendisi gibi düşünmeyen tüm toplum kesimlerine savaş açmıştır. Sınır ötesindeki savaş, sınır içerisinde de KHK’larla devam etmektedir: Özgür düşünceden yana akademisyenler Cemaat bohçasına atılarak itibarsızlaştırılmaya çalışılmakta ve tasfiye edilmek istenmektedir.

Birleşik Haziran Hareketi olarak özgür düşünceden ve bilimsel özerklikten yana akademisyenlere yönelik cadı avını kabul etmemiz mümkün değildir. Savaşa ve darbelere karşı barışı ve demokrasiyi, sermayeye ve sömürüye karşı emeği ve doğayı, gericiliğe karşı laikliği savunan akademisyenler üniversitelerin ve bu ülkenin onurudur!

Omuz ver, Bilim kazanacak!
Omuz ver, Özgür düşünce kazanacak!
Omuz ver, Haziran Türkiyesi kazanacak!"

Birleşik HAZİRAN Hareketi

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 02.09.2016 18:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol