banner200
banner222
23 Mart 2016 Çarşamba 17:03
HAZİRAN'dan açıklama: Yeter! Birlikte değiştirelim
banner188
banner213
banner230

Birleşik Haziran Hareketi, “Memleketimizin Geleceği İçin Sorumluluğa Çağrı” başlıklı bir açıklama yaptı. Türkiye Yürütmesi tarafından okunan bildiride, “Biz bu memleketi seviyoruz. İnsanıyla, doğasıyla, kentiyle, meydanıyla, doğusuyla, batısıyla burası bizim memleketimizdir” ifadeleri kullanıldı. Haziran Hareketi halkı; insanları hedef alan kör şiddet ve AKP-Saray iktidarının saldırılarına karşı omuz vermeye çağırdı. Barış Atay, Ali Ayvalıtaş, Erkan Baş ve Güler Ümüt’ün Türkiye Yürütmesi adına TMMOB Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’nde yaptığı açıklamada şöyle denildi:

‘KATLİAMLARI LANETLİYORUZ'
“Para, güç, ihale hırsı; koltuk, başkanlık sevdası memleketi kan gölüne çeviriyor. AKP ve Saray, halkları birbirine düşmanlaştırıyor, kandan beslenip, toplumu ‘Ya başkanlık ya kaos’ diyerek şantaj ve tehditle teslim almaya çalışıyor.

Başkanlık için yaratılan kaosa, ölümlere artık yeter diyoruz. Diğer yandan; patlamalar, bombalar ve kör şiddet ülkemizin geleceğini hedef alıyor. İnsanlarımız katlediliyor. Bir arada yaşam zeminleri daraltılıyor. Bu saldırılar toplumu etnik temelde parçalıyor. Silahlar susturulsun istiyoruz. Bu katliamları lanetliyor, reddediyoruz.

GERİCİ SALDIRILAR ARTIYOR'
Türkiye adım adım bir iç savaşa doğru sürükleniyor. Birlikte yaşam imkânları savaşçı politikalarla, bombalarla giderek zayıflıyor. Eşitlik, özgürlük, adalet ve laiklik her geçen gün daha fazla tahrip oluyor.

Ülkemiz emperyalist odakların müdahale ve kanlı oyun sahalarından birisi haline geliyor. AKP iktidarının emekçilere yönelik saldırıları hız kazanıyor. Diyanet'ten Ensar Vakfı'na uzanan gericilik tüm pisliğiyle toplumun üzerine boca ediliyor. Savaş ortamı toplumsal sorunların üzerini kapatıyor. Halkın direnme, hakkını savunma, hukuka sahip çıkma olanaklarını kısıtlıyor, dolayısıyla toplumsal muhalefetin hareket alanını daraltıyor.

‘EL ELE VERELİM'
Bu gidişata razı olmayacağız, seyirci kalmayacağız. Haziran Ruhu ile ele ele vermenin, sorumluluk almanın zamanıdır. Ve biliyoruz ve inanıyoruz, sıradan ve sahici milyonlarca insan, topyekûn haziranlaşabildikleri zaman, bu memleket eşit, özgür ve laik olacaktır. Biz alın teriyle yaşayan yurttaşlarız. Memleketimizin aydınlık, bağımsız, özgür ve kardeşçe geleceği için 2013 Haziran ruhuyla el ele ele verelim. Dün birlikte başarmıştık. Bugün de başarabiliriz. Omuz Ver başaralım, değişmez görüneni değiştirelim.”

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 23.03.2016 17:03
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol